(Dokončení z minulého čísla)
Pokusme se najít řešení, jak mohlo dojít ke zmizení tak velkého vlaku s patnáctičlennou zkušenou a ozbrojenou posádkou. Nejprve si shrňme fakta: Pátráním po vlaku začalo pozdě, takže se ztratilo plno stop. Prověřování probíhalo jen po trase, není zaznamenáno, že by se pátralo šířeji. S určitostí víme, že vlak přejel

hranici do ČSR a za ní dojel do Štúrova.

Co se odehrálo ve Štúrovu?

Tam musí ležet klíč k řešení případu! Ve zprávě se však neuvádí, kdo měl v inkriminovaný den na nádraží službu a tudíž musel vidět, kam projíždějící vlak jel dál. Pohledem na mapu jistíme, že jsou jen dvě možnosti. Buď pokračoval k Novým Zámkům, kam však určitě nedojel a na trase by nemohl nikam odbočit, nebo jel do Čaty a vzhůru do Levice či dál do Šahy a severně do Zvolena. Projet až do těchto vnitrostátních stanic by bylo riskantní, tam by vzbudil velkou pozornost. Tratě před těmito stanicemi také nemají odbočky, kam by vlak mohl zajet. Zbývá předpoklad, že únosci vlak rychle přesunuli někam z dohledu, tedy mimo naši republiku. Z Šahy vedla tehdy ještě krátká spojka přes hranici zpět do Maďarska, kde mohl vlak zmizet. Pokračovat po Slovensku dál na východ, to by na sebe upozornil, a navíc by se střetl s dalšími vlaky.

Podívejme se nyní na osud posádky a ostrahy. Zjištěná fakta dokládají, že nikdo z nich zmizení vlaku neplánoval, proto museli být zavražděni. Pachatelé si jeden z vlaků jistě vytipovali a připravili se na to, jak se ho zmocnit. Kde však došlo k přepadení? Ještě před hranicí nikoli, to by s vlakem už někam odbočili. Zbývá buď úsek hranic do Štúrova, nebo až tam.

Další fakt – přepad tak vyzbrojené posádky si mohla dovolit jen větší a dobře vyzbrojená tlupa, čemuž by odpovídala buď teroristická skupina UPA (Ukrajinská povstalecká armáda) Stepana Bandery – tzv. Banderovci, kteří se ještě ukrývali v lesích a horách, přepadávali vesnice a páchali zločiny až do poloviny 50. let minulého století. V úvahu by mohli připadat i němečtí Werwolfové (vlkodlaci) – záškodníci skrývající se v republice na konci války a ještě po ní. Můžeme však vyloučit zásah nějaké teroristické slovenské skupiny, která perfektně znala prostředí a možné únikové cesty?

Přepad vlaku a jeho převezení mimo republiku je zřejmě nejpravděpodobnější způsob jeho zmizení.

Anebo to bylo jinak? Zpráva o tom mlčí.

FRANTIŠEK JIŘÍ STROPEK

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552685
DnesDnes324
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3602
Tento měsícTento měsíc2861

Partnerské weby

apartman banner