Hradní posádka na hradbách Holštejna několikrát viděla postavu muže jen v bílé košili a se smyčkou na krku a byla z toho výjevu k smrti vyděšená. A když už se to stalo poněkolikáté, pověděla to zdejšímu mnichovi. Ten šel za hradním pánem, od kterého se dozvěděl, že je to duch

popraveného vladyky Gotfrýda, jenž bloudí za nocí po hradbách proto, že byl jako šlechtic potupně oběšen. Podle mnicha tam bude bloudit tak dlouho, až jeho mrtvolu někdo vrátí katovi na špalek a ten jí setne hlavu mečem.

Rytíř Vok, hradní pán na Holštejně, chvíli o mnichových slovech přemýšlel, a pak dal souhlas, aby mrtvolu vyhrabali. Druhý den katovi pacholci vyhrabali tělo a převezli jej na hradní nádvoří. Když se tu shromáždila hradní posádka, přišel hradní pán a nesl posvátný meč Holštejnů v překrásné pochvě. Katovi pacholci drželi mrtvolu s hlavou na katovském špalku, mnich se hlasitě modlil. Když modlitbu ukončil, udělal nad mrtvolou kříž. Hradní pán tasil lesknoucí se meč a podal jej katovi. Kat byl silný a vysoký chlap, ale i přes to měl co dělat, aby s těžkým mečem setnul mrtvole hlavu. Poté na příkaz pana Voka mrtvolu oblékli a zavezli za hradby, kde ji pochovali do úhledného hrobu, nad nímž vztyčili dřevěný kříž. Mnich ještě jednou nebožtíkovi požehnal, aby měla jeho duše klid.

A zanedlouho hrob zarostl travou a na hradbách hradu Holštejna byl za měsíčních nocí klid.

(wag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552702
DnesDnes341
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3619
Tento měsícTento měsíc2878

Partnerské weby

apartman banner