Bude někdy tato záhada vyřešena? Již přes sto let nedá spát historikům a badatelům, potažmo záhadologům. Kam zmizel 4. norfolkský pluk? Kam zmizelo 267 mužů? Nenechalo totiž po sobě ani tu příslovečnou

stopu.

Za I. světové války ovšem mizela spousta vojáků. Některé roztrhaly granáty tak, že je nebylo možné identifikovat a příbuzní dostali zprávu o tom, že je jejich syn, otec či manžel nezvěstný.

Osmanská říše nevyšla z I. světové války jako vítěz. Zatím to však ještě netušila a do bitvy u Gallipoli, ve které se střetla s Brity, se pustila s plnou vervou. Psal se srpen roku 1915 a do bojů byl zapojen i 4. norfolkský střelecký pluk. Právě když jeho příslušníci pronásledovali prchající turecké vojáky, zjevila se na nebi podivná tělesa, která připomínala mraky. Alespoň to tak vypověděli příslušníci australských a novozélandských jednotek. Tvar zvláštních mraků se prý vůbec neměnil. Jeden z nich se ocitl přímo nad zemí, asi kilometr od bojové zóny. Když prý norfolkský pluk tento mrak uviděl, bez zaváhání do něho vešel. Poté, co se v něm ocitl poslední voják, mrak se zdvihl a pomalu stoupal k nebi. Ostatní mraky se také daly do pohybu směrem na dnešní Bulharsko.

Nadřízené vojenské orgány zřejmě této historce nevěřily. Ovšem očití svědkové odpovídali shodně a své výpovědi stvrdili přísahou.

Ale co se vlastně stalo? Když Turecko kapitulovalo, požádala v roce 1918 britská vláda, aby poražený stát příslušníky 4. norfolkského pluku vydal. Odpovědná místa se však dušovala, že o osudu pluku nic neví a odmítla možnost, že by ho zajala či sprovodila ze světa. Našli se i odborníci, kteří tvrdili, že by mohl být na vině smrtící plyn, ale žádné důkazy neexistovaly. Vždyť se nenašla těla.

Přesněji řečeno, nenašla se těla 145 vojáků. Podle všeho, zbývajících 122 příslušníků bylo zmasakrováno tureckými oddíly. Nezkušení záložníci neměli proti dobře vyzbrojeným Turkům šanci. Bylo dokázáno, že jeden turecký rolník našel tato těla na svém poli a naházel je do nedaleké hluboké strže. Záhada je tedy vyřešena jen částečně.

Výpověď vojáků – příslušníků Australien and New Zealand Arms Corps - nepokládají historici za věrohodnou. Otázka, jak se mohlo ztratit více než sto vojáků, je tak dodnes zahalena závojem tajemství. Byla to mimozemská civilizace, která je unesla?

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698800
DnesDnes128
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2318
Tento měsícTento měsíc13634

Partnerské weby

apartman banner