Zřícenina hradu Rabí na jihozápadě Čech je jednou z nejmohutnějších u nás. Pustnout začala krátce po třicetileté válce, zdivo bylo rozebíráno pro stavební účely. Jako každý správný hrad má i Rabí své záhady - zjevující se přízraky, tajné chodby, ba dokonce i

své alchymisty. Jeden z nich prý sídlil přímo ve věži. Hojně se věnoval magickým operacím a výrobě kamene mudrců. Zřejmě však nebyl úspěšný, neboť rozzlobený pán Půta Švihovský z Rýznberka neměl slitování a vyhrožoval mu likvidací laboratoře i vězněním. Ještě několik proseb obměkčilo pánovo srdce, pak již následoval alchymistův potupný útěk. Muž si odnesl i slušné peníze, které podvodně vydělal na důvěřivém šlechtici.

Legendy přilákaly hledače

Traduje se, že se v mohutných hradních zdech skrývá cosi hrůzostrašného. Zaživa zazděné chůvy, snad také velký valoun zlata zcizený jedním z Půtových bratrů neznámému velmoži. Nejtajemnější pověsti se ale týkají především existence chodeb a obrovského pokladu v podzemí. Legendy byly natolik živé, že přilákaly neskutečné množství hledačů. Jakýsi návod měl ležet na nedalekém hradě Prácheň, spojeném s rozvětveným rodem Půtů z Rýzmberka. Mělo jít o nějaký kryptogram na kameni. Po jeho rozluštění bylo možno dojít k cíli, nalézt ukrytý poklad a zázračně zbohatnout.

Zázračná madonka zmizela

Podzemní štoly na Rabí údajně vedou do vzdáleného okolí. Poslední zmínky o hradě se zachovalým příslušenstvím ale pocházejí z 18. století. Nejasný je i osud kdysi překrásné kaple Všech svatých. Stávala bokem, na vrchu Líšná. Také pod ní měly vést tajné chodby až na Rabí. Z kapličky už nezbylo nic, zmizela i zázračná madonka z majetku Půty Švihovského, příbuzného šlechtice z Rabí. Byla někde důmyslně ukryta a poté zapomenuta? Někteří odvážní dobrodruzi se prý do hradního podzemí skutečně „probojovali“, ale žádný poklad neobjevili. Tedy alespoň o tom nemluvili. A několik se jich také údajně z podzemí nevrátilo.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584125
DnesDnes652
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3018
Tento měsícTento měsíc14489

Partnerské weby

apartman banner