Slyšela jsem, že poblíž Slánské hory ve středních Čechách je tajuplná brána na onen svět a také, že tam fungovala sluneční svatyně. Co je na tom pravdy?“

Karla S., Ústí nad Labem

 

Slánská hora je třetihorní vyvýšeninou a stopy po osídlení v její blízkosti sahají až do pravěku. Ano, údajně se zde nachází brána na onen svět. Zdejší slané prameny navozovaly dojem, že v podzemí sídlí nějaká mocná božstva, jejichž slané slzy vyvěrají až na povrch. Ve skutečnosti šlo o relikt pravěkého moře. Díky puklinám někdejší sopky a tlaku se slaná voda objevovala i na povrchu zemském. Zde nalezené soubory nádob dokazují, že rituální popíjení „božských slz“ patřilo k výsadám vyvolených. Sošky býků zase odkazují k tehdy hojně rozšířenému uctívání posvátných zvířat.

Na jižním svahu Slánské hory prý straší. Aby ne, bývalo zde totiž keltské pohřebiště. V 18. století zde jeden zvědavý pražský student zmizel ve zdejším labyrintu a nikdo ho už nikdy více nespatřil. Prý se propadl až do samého pekla, věřili lidé. Později byl úřady skutečně prohlášen za mrtvého, ale ještě před svým zmizením tajuplně informoval své přátele, že učinil úžasný objev, který mu zajistí slávu a nesmrtelnost.

Máte pravdu, že na Slánské hoře fungovala i sluneční svatyně. Záhadou je však i skupina velkých balvanů na vrcholku kopce. Jejich geologické složení napovídá, že sem byly přivezeny odjinud.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552692
DnesDnes331
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3609
Tento měsícTento měsíc2868

Partnerské weby

apartman banner