Východně od Prahy najdeme zajímavou a tajemnou lokalitu. V lesích poblíž Jevan se nacházejí tzv. Voděradské kameny. Podle pověsti se jedná o torzo pohanské svatyně. Silně o tom pochybujeme, přesto jsme se na toto místo vypravili. Přírodní

památka nás zajímá z jiného důvodu, možná totiž souvisí se starověkou magií. V údolí Zvánovického potoka najdeme zvláštní žulové balvany, také jakési válce. Pověst praví, že zde kdysi stával pohanský chrám. Skeptici ale poukazují na něco jiného. Jsou to obyčejné mlecí kameny z dávných časů. Chybí však otvory k nasazení do mlýnků, a také rozměry jsou velmi atypické.

Amatérský regionální badatel pan František to vidí úplně jinak. Podle něho jsou Voděradské kameny magickými pomůckami někdejších pohanů, které sloužily k rituálním účelům. Důležitá byla přítomnost „živé“ vody (potoka), protože z vod se věštilo, navazovaly se kontakty s duchovními bytostmi.

Praktikovala vodní magii a zešílela

V lokalitě najdeme také obří kamenné mísy, na jednom z vrchů objevíme několik dalších válců s otvory. Právě ty, nyní již sotva viditelné, sloužily kdysi k věštění. Otvory se naplnily dešťovou nebo potoční vodou a na miniaturní hladince se objevily obrazy z minulosti či budoucnosti. Jednou jsme něco podobného vyzkoušeli v jižních Čechách a musím říci, že nás tento rituál pořádně rozhodil. A to jsme se snažili postupovat přesně podle návodu z dob našich předků. Chtěli jsme pokus opakovat i poblíž Jevan, ale po psychotronickém průzkumu jsme od plánu raději ustoupili.

Jevanské kameny disponují značnou energetickou silou a amatérští věštci či mágové zde mohou pěkně „narazit. Je velmi oblíbenou kratochvílí pokoušet skryté síly, přitom jde o nebezpečný hazard, někdy i se životem. Dokladem jsou další zdejší pověsti, třeba ta o sebevrazích či o ženě, která praktikovala „vodní“ magii a nakonec zešílela.

Hrůzný zážitek tu ve třicátých letech zažila rodina známého pražského podnikatele. Během bouře je u Voděradských kamenů vyděsily podivné přízraky. Jeden z balvanů prý dokonce pukl. Materialisticky založená rodina se během bouře sborově modlila a do Jevan prý již nikdy v životě nezavítala. Inu, je těžké se proti podobným silám bránit. Blízko vody energetický potenciál ještě zesilují. Však se také blízká obec nazývá velmi výstižně – Černé Voděrady. Vítejte v říši temných sil.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698787
DnesDnes115
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2305
Tento měsícTento měsíc13621

Partnerské weby

apartman banner