Jmenoval se Judah ben Samuel a narodil se roku 1150. Ve své době požíval veliké vážnosti, ale slovutnosti rabbiho Löwa, který své duchovní ovečky „pásl“ ve století patnáctém a šestnáctém, přece jen nedosáhl. Je to trochu

nespravedlivé, že dnes o tomto židovském badateli a mystikovi víme jen málo.

Narodil se v bavorském Regensburgu. Zpočátku to nevypadalo, že se dá na dráhu duchovního, ale tradovalo se, že když mu bylo 18 let, promluvil k němu Bůh, který mu dal navěky do vínku schopnost konat zázraky a předpovídat budoucnost. Judah ben Samuel se stal rabínem. Ne však ledajakým. Dokázal totiž udržovat dobré vztahy s tehdejšími šlechtici a také s katolickými duchovními. Vždyť i němečtí biskupové se k němu chodili radit. To se židovským učencům v tehdejší době totiž nestávalo.

Své názory a myšlenky také vyjádřil v několika knihách. Jeho zázraky spočívaly v uzdravování nemocných a jedné ženě prý vyléčil neplodnost. Slavným se stal však díky svým věštbám. Na konci 12. století zveřejnil výsledky svých biblických výpočtů a astrologických pozorování a předpověděl osud Jeruzaléma v následujících 500 letech. Turci měli podle něj dobýt Jeruzalém a mít nad ním moc po čtyři století. Pak se na padesát let toto město stane územím nikoho a následně se vrátí do rukou židovského národa.

A jak proroctví dopadlo? Mameluci byli opravdu v roce 1517 poraženi Turky. V roce 1917 je vyhnala Velká Británie a Jeruzalém se stal opravdu „územím nikoho“! Britové ho totiž pouze spravovali. A v roce 1967, přesně po 50 letech, proběhla Šestidenní válka. Jeruzalém se stal opět židovským vlastnictvím. Judaha ben Samuela uznávají židé právem jako jednoho z největších židovských učenců v historii.

(st)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584146
DnesDnes673
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3039
Tento měsícTento měsíc14510

Partnerské weby

apartman banner