Svatý Gothard je velkým přímluvcem a ochráncem, zvláště v německy mluvících zemích. Pokud ale budete cestovat z Prahy na severozápad, u karlovarské silnice narazíte na tajuplný svatostánek. Je zasvěcen tomuto mocnému patronovi

a navíc obestřen strašidelnými pověstmi.

Kostel opravdu působí tajemně. Leží v obci Krupá a je posledním mohykánem za zaniklé osady. Ta se jmenovala Kostelec a byla vypálena za třicetileté války. Svatý Gothard zázračně přečkal drancování i pozdější obrovský požár. Prý se nad kostelem vznášeli andělé, aby mu poskytli ochranu. Alespoň tak praví dochovaná pověst. Bývalý farní, později hřbitovní, kostel se strašidelnou márnicí měl zázračné zvony. V případě hrozícího nebezpečí se samovolně rozezněly. Jistý lounský zeman uvěřil pověstem o zakopaných pokladech a začal financovat rozsáhlé územní průzkumy. Zbankrotoval jako legendární hrabě Chamaré a nenašel vůbec nic zajímavého.

Zmizení odvážného krejčího

Hledal špatně, říkají krajoví znalci. Pod kostelem údajně vedou dvě chodby, kratší směrem ke vsi a delší až na vrch zvaný Louštín. Tam najdeme zbytky Kozího Hrádku, jehož původ je neznámý. U kostela prý bývalo během úplňkových nocí docela nebezpečno. Nejprve jste avšak museli uvěřit pověstem o oživlých nebožtících vstávajících z hrobů. V noci na Dušičky sem zavítal málokdo. A pokud ano, živ neodešel. Jako jeden nebojácný krejčí, který se sám vypravil na hřbitov. S sebou nesl posvěcenou svíci – hromničku. Nebyla mu nic platná, muž zmizel a nikdo ho již více nespatřil. Na druhý den lidé nalezli u hřbitovní brány zlomenou svíci a na jednom z hrobů pohozený mužův kabát. Co se přihodilo, nikdo nevěděl. Jiná pověst vypráví o děsuplném průvodu umrlců, scházejících se poblíž bývalé márnice a prozpěvujících chorály. Celý soubor prý diriguje kostlivec v černém obleku, bývalý učitel hudby.

Co hledali nacisté?

U svatého Gotharda během II. světové války pátrali i nacisté. Ještě v 70. letech minulého století pamětníci vzpomínali na vysokého hubeného důstojníka, který tu cosi vyměřoval či přeměřoval. Asistovalo mu několik vojáků a muži v civilu. O aktivitách nevěděla ani veřejnost, ani příslušné úřady. Zvláštní průzkum byl veden jako „přísně tajný“. A tak můžeme jen spekulovat o tom, co nacistické geometry tolik zajímalo. Že by i oni pátrali po pokladu? Asi těžko.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586093
DnesDnes66
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4986
Tento měsícTento měsíc16457

Partnerské weby

apartman banner