Jeho náhrobek na Malostranském hřbitově je nepřehlédnutelný i proto, že stojí osamocen přímo naproti hlavnímu vchodu. Traduje se, že kdo by se pokoušel rušit jeho klid a vylezl na podstavec, toho stihne do roka smrt. Opravdu je jeho socha obdařena

takovou mocí? Prý důkazy, že se tomu tak stalo, existují. Kovový pomník klečící postavy posledního biskupa pasovského - Leopolda Leonharda Raymunda Thun-Hohensteina vytvořil sochař Václav Pachner. Leopold se narodil v roce 1748 na děčínském zámku. Traduje se, že od dětství tíhl k duchovnímu stavu a nebyl bohužel zrovna obdařen tělesnou silou. Proto se rozhodl pro dráhu duchovního a po „kariérním žebříčku“ stoupal poměrně rychle. Pasovským knížetem-biskupem se stal v osmačtyřiceti letech.

Mladým teologům nezištně pomáhal

V pasovském knížectví vládl jen osm let, ale zanechal zde výraznou stopu. Podporoval vědy a umění a mnoho mladých teologů té doby mu vděčilo za své kvalitní vzdělání. Na studiích je totiž finančně podporoval. Slibně se rozvíjející kariéru pasovského knížete-biskupa přerušily napoleonské války a Thun byl nucen město opustit. Do Čech odešel roku 1803. Nejprve do svého rodiště Děčína k synovci Františku Antonínovi a posléze do Prahy. Čas trávil také na zámku v Chlumci u Chabařovic na Ústecku, který patřil jeho švagrové hraběnce Marii Anně Thunové. Po 12 letech pobytu v Čechách zakoupil u Prahy usedlost Cibulka, která se mu stala domovem až do jeho smrti.

Proč ho Svatý stolec odmítl?

Po církevní kariéře se mu bezpochyby stýskalo, protože v roce 1818 nabídl Svatému stolci, že by se do Pasova mohl vrátit. Byl ale odmítnut. Proč? O tom můžeme jen spekulovat. Vadil některým arcibiskupům či kardinálům? Překážel jim v jejich církevní kariéře? Leopold Leonhard Raymund Thun-Hohenstein totiž vládl Pasovským velice humánně a osvíceně. V oněch časech v pasovském knížectví například zrušil i trest smrti, což byl na tehdejší dobu velmi odvážný počin. Jako správnému „duchovnímu pastýři“ mu nechyběl ani soucit s nemocnými. Však také v pasovské nemocnici, která se těšila jeho finanční podpoře, dodnes opatrují jeho portrét.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470878
DnesDnes90
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1293
Tento měsícTento měsíc2508

Partnerské weby

apartman banner