Byla to na samém počátku minulého století záhada, které se dlouho nemohlo přijít na kloub. Kdykoli se irská kuchařka Mary Mellon objevila v některé z newyorských domácností, její členové onemocněli břišním tyfem, nemocí nebezpečnou a v oněch časech obtížně

léčitelnou. Bez nadsázky by se dalo říci, že smrt šla Mary přímo v patách. Až později se přišlo na to, že tato prostá žena, která ze své staré vlasti uprchla před bídou, je tyfovou přenašečkou. Předtím však stačila nakazit velké množství členů rodin, u kterých sloužila, a někteří z nich dokonce zemřeli. Mary však zůstávala zdravá jako buk, i když její tělo neustále produkovalo miliony bakterií, které svým pánům „servírovala“ s uvařeným jídlem. Traduje se, že mohla nakazit dohromady na dva tisíce lidí (někteří z nich totiž přišli do kontaktu s jejími „oběťmi“).

Vzorky odmítla poskytnout, operace žlučníku se bála

Nebýt experta na nakažlivé choroby George Sopera, přítele bankéře Warrena, u kterého Mary rovněž sloužila, možná, že by Mary nevědomky škodila dále. Soper však začal pátrat jako detektiv a brzy přišel na to, jak se věci mají. Požádal Mary o vzorek moči a stolice, ale cudnou Irku tím dostal do varu a požadované mu odmítla vydat. Dnes už se asi nedozvíme pomocí jakých právnických triků Mary nechal zatknout. Mary se „přiznala“, že si před přípravou jídla ruce nemyla a pod tlakem okolností si musela nechat vzorky odebrat. Jedinou metodou, jak se „přenašečství“ zbavit, bylo odstranění žlučníku, což zarputilá kuchařka odmítla. Jediným řešením byla izolace, ale neexistoval žádný zákon, který by ji donutil zavřít. Mary posléze slíbila, že již jako kuchařka pracovat nebude. Ale svůj slib nedodržela a pokoušela se pracovat pod cizím jménem. Prostou nevzdělanou ženu, která do konce života odmítala, že by bacilonosičkou mohla být právě ona, umístili do izolace na ostrov North Brother. Operaci opět tvrdošíjně odmítla, ale užívala si veřejného zájmu. Pro žurnalisty byl totiž její příběh dlouho atraktivní, a tak není divu, že o něm brzy věděli i ve světě.

Přízvisko „tyfová“ už Mary nikdo neodpáral.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470879
DnesDnes91
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1294
Tento měsícTento měsíc2509

Partnerské weby

apartman banner