Mezi nejznámější dominanty města Marrakéš, a vlastně i celého Maroka, patří mešita Koutobia a její skoro 70 metrů vysoký (a téměř tisíc let starý) minaret. Málokdo ví, že ačkoli je vidět na desítky kilometrů, narazil do něj podle prastaré marocké legendy už

před skoro 700 lety létající svatý muž.

Může za to jedna z nejzajímavějších legendárních postav nejen Maghribu, ale celé severní Afriky, marabout (svatý muž) Sidi Rahhal. Maroko má desítky maraboutů, ale už jenom z jeho jména (sidi znamená v arabštině pán) poznáme, jaké měl ve své době renomé. A má ho dodnes. Jeho potomci po něm dokonce přejmenovali jeho rodiště, které tak pod tímto názvem najdeme asi 50 kilometrů od Marrakéše.

Jeho kouba (hrobka), označená typickou kopulí, stojí dodnes nad vesnicí v místě s nádherným výhledem na Velký Atlas. Pravidelně se sem konají procesí, a to v čase svátku Aïd El Kebiru.

Nehoda nešikovného učedníka

Marabout Sidi Rahhal žil podle kronik v 15. století a zajímavé rozhodně je, že měl částečně i židovskou krev, protože v té době spolu ještě židé a muslimové úzce spolupracovali. Dochovaly se o něm desítky legend založených na kouzlech a magii. Asi nejoblíbenější je ta, která Sidi Rahhalovi přisuzuje schopnost létat, a to nejen na létajícím koberci, ale na stroji vzdáleně podobném jakési raketě. Své umění si marabout nenechal jen pro sebe a předal je i svým vyvoleným žákům z medresy (náboženské školy). Jeden ze světcových příznivců byl ovšem poněkud nešikovný a stal se viníkem bezesporu první letecké havárie v dějinách Afriky. Letěl tehdy se svým Mistrem Sidim z medresy podél Atlasu do Marrakéše. Dostal se však do mraků a kolenem narazil do horního patra mešity Koutobia, načež se zřítil. Na jeho památku stojí před Koutobií u zastávky autobusů malá nenápadná hrobka.

Snad i proto je Sidi Rahhal považován dnes v Maroku nejen za svatého muže a zázračného léčitele, ale je také patronem všech bláznů a jejich příbuzných.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472933
DnesDnes338
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3348
Tento měsícTento měsíc4563

Partnerské weby

apartman banner