Čtrnáctiletá Kristýna Ringlová se 10. srpna roku 1892 stala svědkyní neobvyklého úkazu. V broumovských skalách spatřila velmi vysokou hubenou ženu v černém. Přízrak se k ní otáčel a dívka nabyla dojmu, že jde o Černou Matku Boží. A to ještě netušila, co se

bude dít dál…

Zdá se to neuvěřitelné, ale se zjevením se potkávala i v dalších letech. Celých pět roků očekávala návštěvy černé paní. A Bohorodička skutečně přicházela. Tento zázrak byl doprovázen podivnými obrazovými i zvukovými efekty, které silně věřící dívku utvrdily v tom, že návštěvnice skutečně přichází z nebes. Mezi lidmi nejprve nastala panika a poté jakási extáze. Všichni rázem toužili po požehnání, všichni chtěli Matku Boží spatřit. Davy poutníků obléhaly jižní část skal a z milodarů byla postavena dřevěná kaplička.

Do konce života nic neodvolala

Pokud očekáváte happy end, logicky vznik poutního místa a oslavu senzitivní Kristýny, mýlíte se. Církev se od zjevení distancovala a poutě zakázala. Dokonce v roce 1895 na shromáždění zavolala četníky. Milá kontaktérka byla vsazena do vězení, násilím nucena k odvolání svých tvrzení o přicházející Bohorodičce. Dívka však nepovolila a až do konce svého života nic neodvolala. „Setkávala jsem se s Černou Matkou Boží a byla jsem obdařena její milostí,“ tvrdila stále Kristýna. Zajímavé je, že o něco výše byla na mohutné skále nad propastí již v roce 1773 postavena mariánská poutní kaple ve tvaru hvězdy. Dříve zde stával mohutný kříž, který měl místo chránit před vlivem pohanské magie. Je možné, že církev nechtěla podporovat rafinovanou „konkurenci“, protože věděla, že černá dáma je produktem jiných světů a ideologií? Měl někdo z biskupských expertů konkrétnější informace – právě proto se sáhlo k razantnímu potlačení poutí? Bála se církev vlivu přízraku i charismatické dívky, která se možná díky své citlivosti dokázala „nabourat“ do nesprávného informačního systému? A dokázala tedy i pravidelně přivolávat záhadnou černou paní?

Podobných případů existuje celá řada, stovky, možná tisíce. Církev je v uznávání zázraků velmi opatrná. Ale kdo se tedy zjevoval překvapené dívce, když ne Panna Maria?

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473004
DnesDnes409
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3419
Tento měsícTento měsíc4634

Partnerské weby

apartman banner