Senzačního seskoku z letadla se chytil tisk. Nikdo neví, jak se to stalo, ale Dan Cooper byl přejmenován na D. B. Coopera. Pod tímto jménem je tento případ veden i v současnosti. Měl vše dokonale promyšleno. Po přistání Boeingu 727 v Reno byly přímo ukázkově a

důsledně zajištěny stopy. Jedno bylo ihned jasné. Sklenice, ze které Cooper pil whisky, byla zamíchána mezi ostatní, aby nebylo možné zjistit otisky.

Oslavy hrdinského seskoku

Pro splnění únoscových požadavků bylo nutné přepnout letadlo na autopilota. To byla na druhé straně výhoda. Po přistání bylo možné rekonstruovat přesnou trasu letadla. Díky tomu šlo vysledovat, kdy Cooper opustil letadlo a tím pádem i přibližné místo seskoku. Byl sice silný vítr, ale FBI udělala korekci letu. Tak byla vytipována plocha asi 70 kilometrů čtverečních zalesněné, z části hornaté, krajiny kolem městečka Ariel. A pak započala jedna z největších pátracích akcí v dějinách americké FBI. Trvala několik týdnů a zapojen byl i vrtulník. Nic se nenašlo. Je paradoxem, že od roku 1973 se v den výročí seskoku Coopera konají v městečku Ariel oslavy jeho hrdinského činu. FBI se ke „cause Cooper“ stále vracela. Byl to jediný případ únosu, který v té době nebyl vyřešen. Je třeba dodat, že tehdejších 200 tisíc dolarů, se kterými Cooper zmizel, má dnešní hodnotu více než milion dolarů. Letenka Dana Coopera stála dvacet dolarů a ve vzduchu strávil pár minut...

Zločin podle komiksu

V Belgii vycházel pár let předtím komiks, kde si Dan Cooper pomohl k penězům právě únosem letadla a seskokem za letu. Cooper vlastně komiks proměnil ve skutečnost - opsal celý příběh i se jménem. Komiks vycházel francouzsky, a tak se začalo uvažovat, že Cooper byl z frankofonní oblasti Kanady a mluvil také anglicky. FBI po čase připravovala veřejnost na to, že Cooper nemusí být nikdy dopaden. Tím hodlala smazat nevyřešený kriminalistický pomník. Jenže úspěšný „nebeský pirát“ měl své následovníky. Všichni ale byli chyceni, neboť brzy začali utrácet peníze nebo se příliš chlubili.

Podivná náhoda?

V roce 1980 si vyšli otec se synem na pláž kolem řeky Columbie a osmiletý Brian Ingram našel pod nánosem písku svazek 5 880 dolarů stažených klasickou gumičkou. FBI zjistila, že se jedná o peníze, které dostal Cooper. Noviny dlouho řešily, jak mohl Brian na více než stometrové pláži o šířce téměř 10 metrů sáhnout zrovna tam, kde byl svazek s bankovkami. Byla to náhoda? Pokud ano, tak dost podivná... Nikdy se nezjistilo, jak to doopravdy bylo. Brian dostal jako nálezné polovinu z peněz. To bylo v pořádku, protože na nález byla vypsána dokonce několikrát odměna.

Legenda přetrvává

Stále se měnící výsledky pátrání nahrávaly Cooperovi a živily legendu o něm, neboť „nasadil“ trend v leteckém pirátství. FBI se jej snažila chytit za každou cenu. Tento muž představoval jistý druh gentlemanství a způsob, jak vydělat velké peníze za pár desítek minut. A trochu strachu. Dan Cooper nebyl dodnes polapen, peníze nebyly, až na ty z pláže, dodnes nalezeny. Ale legenda o pirátském gentlemanovi přetrvává.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469962
DnesDnes377
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden377
Tento měsícTento měsíc1592

Partnerské weby

apartman banner