Hrad Buchlov byl založen v první polovině 13. století a rod Zástřizlů zde pobýval zhruba od poloviny 16. století. Jeho zásluhou dostal hrad renezanční podobu. Ale protože Zástřizlové špatně odhadli politickou situaci a zapojili se do stavovského povstání proti Habsburkům, po jeho porážce o svůj majetek přišli. Tento

rod ovšem „zdědil“ také vzájemnou nevraživost, která existovala mezi zdejším cisterciáckým klášterem a předchozími pány z Buchlova. O co šlo? Již v roce 1205 propůjčil markrabě Vladislav Jindřich cisterciákům lovecké právo. Ti ho samozřejmě hojně využívali, což šlechta ráda neviděla. Situace se nezměnila k lepšímu, ani když koncem 16. století na Buchlově vládl Jindřich Prakšický ze Zástřizl. Ba naopak, nevraživost se ještě více stupňovala. Panství se Jindřich ujal roku 1581 a o rok později byl zavražděn při noční projížďce. Předpokládá se, že šlo o osobní souboj s jistým Vilímem Rymem, ale stín podezření tenkrát padl i na cisterciáky. Vždyť proč by čtyři století trvající spory nemohly jednou přerůst v tragédii…?

Byl s zbrojnoš s myslivcem smluven?

Ještě před jeho záhadnou smrtí se však traduje, že málem doplatil na spor s mladým myslivcem. Alespoň to tvrdí jedna ze zdejších legend. Buchlovský pán si vyjel se zbrojnošem Vlčkem na lov a do cesty se mu připletl mladý myslivec, kterému Jindřich začal spílat. Ten si to nenechal líbit a feudála v nastalé potyčce vážně zranil. A co udělal mladý zbrojnoš, který měl pána chránit? Zcela zbaběle vzal nohy na ramena. Buchlovští sloužící zraněného Jindřicha odvezli na hrad a Vlček logicky upadl do podezření, že byl s myslivcem smluven.

Spása v poslední chvíli

Podle středověkého zvyku, zjišťovali soudci „pravdu“ na mučidlech. Tentokrát však marně. Vlček si svůj příděl zbabělosti již odbyl a při mučení vinu popíral. Jenže soud i Jindřich ze Zástřizl byli nekompromisní, a tak byl mladík odsouzen k smrti.

Když ho vedli na popravu, uviděl prý zoufalý Vlček mladou lipku. Dostal nápad. Vytrhl ji ze země a zasadil do síly obráceně, kořeny nahoru. Přitom se zapřísahal svoji nevinou. Prý když z kořenů vyraší listí, mluví pravdu. Vzápětí se tak stalo. Jindřich ze Zástřizl byl tímto zázrakem tak ohromen že dal svému zbrojnoši milost.

Mohutný košatý strom roste na Buchlově dodnes, a na památku tohoto zázraku se mu začalo říkat Lípa neviny.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2673010
DnesDnes710
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1660
Tento měsícTento měsíc17902

Partnerské weby

apartman banner