Pozoruhodnou personou šumavského městečka Prachatice byl tamní lidový řezbář a podivín Josef Chwala, jenž zde žil ještě před 60 roky. V roce 1936 měl silnou vizi ďábla, obrovské, až ke stropu sahající postavy s rohy, ocasem a řetězem, která ho několik nocí po sobě prý bolestně škrtila. Pekelná

zjevení po čase pro změnu vystřídala „andělská“ - to vídával Pannu Marii a Krista. Zjevení byla tak častá, že si o nich začal nešťastný řezbář vést dva deníky - jeden pro temná, druhý pro boží zjevení.

Had jménem Josef

Někdy ve 40. letech minulého století pak Josef Chwala spatřil při odpolední procházce lesem dva metry dlouhého hada. Bůh ví proč, ale zavolal na něj „Josefe!“ a had kupodivu zareagoval – připlazil se blíž k řezbáři, vztyčil se do výšky a poslouchal Chwalova slova. Po celé dvě hodiny, dokud napadla tma, si s ním podivín dokázal povídat, a teprve pak se spolu rozloučili. Zjevení pak Chwala vyřezal do dřeva (jeho had je dodnes ke spatření v místním muzeu).

Tajné chodby s pokladem

Prachatice mají také svůj vlastní keltský menhir, jakousi připomínku dávných časů, kdy se v okolí pokoušeli hledači kovů z kmene Bójů nalézt zlato. Kámen, vysoký asi 130 centimetrů, je také umístěn v městském muzeu, které se nachází ve Ždárském domě na náměstí. Pod ním se navíc rozprostírají dodnes zcela neodhalené a neprozkoumané podzemní chodby. V nich se má podle místní legendy nacházet obrovský městský poklad, ke kterému Prachatičtí přišli díky výběrům daní a cla na Solné stezce.

Alchymista Viléma z Rožmberka

Ani Prachaticím se kvůli jejich bohatství nevyhnuli alchymisté, v 15. - 17. století velmi oblíbení učenci na všech evropských panovnických dvorech i mezi tehdejší šlechtou. Rožmberský kronikář Břežan se tak v roce 1566 zmiňuje o alchymistovi Leonhardu Vychpergerovi z Erbachu, který v Prachaticích dělal poklusy a pokoušel se o tajné permutace za podpory svého mecenáše Viléma z Rožmberka, jemuž psal sáhodlouhá hlášení o svých výsledcích.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585215
DnesDnes856
VčeraVčera886
Tento týdenTento týden4108
Tento měsícTento měsíc15579

Partnerské weby

apartman banner