Náš syn se zasnoubil s dívkou, která pochází z Broumova. Byli jsme se tam podívat, abychom se seznámili s jejími rodiči. Příjemně nás překvapilo nádherné okolí města. Váže se k tomuto kraji také nějaká pověst? Scenérie zdejších skalních soutěsek nebo jeskyně jsou totiž k tajuplným příběhům jako stvořené.“

 

Světlana P., severní Čechy

Máte pravdu, Broumovsko je nádherný kraj, z něhož se až tají dech. Ne neprávem zvítězil v anketě o nejhezčí turistický ráj v České republice. Zdejší krajina je protkána pověstmi o bájných pokladech. Například známá Kovářova rokle byla terčem hledačů. Údajně zde v 18. a 19. století řádilo hned několik zlodějských band. V jeskyních a skalních rozsedlinách lapkové poschovávali mnoho cenností. Vůdcem největší party byl kovář, který ovládal černou magii a nikdy nebyl dopaden. Kovářská alegorie je na místě, již ve starověku byl kovář se svými nástroji symbolem tajemna. Snad i na Broumovsku se potkávali stoupenci kultu „Nebeského kováře“, který vládne ohněm, blesky a hromy. Má schopnost proměňovat svět. Podle kultovních pravidel byl budoucí zasvěcenec (adept či tovaryš) nejprve symbolicky „rozdrcen“ na kovadlině, poté „přetaven“ na novou, vyšší bytost. Ohlasy podobných kultů a rituálů najdeme i u Germánů, Keltů či v mytologii řecké.

Dnešním turistům je hej, putují po označených stezkách, ale tehdejší lidé to měli daleko složitější. Museli se v tomto ztraceném koutě vyznat, připadali si prý jako v pekle. Lidská psychika dostávala řádně zabrat, tak neprůchodný a nebezpečný terén tu kdysi byl. Poměrně populární jsou i historky o pokladech nacistických. Ve skalách je, podle někerých badatelů, až 300 neobjevených skrýší. Ale jeví se to jako nesmysl, zatím zde oficiálně nebylo nalezeno vůbec nic.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672935
DnesDnes635
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1585
Tento měsícTento měsíc17827

Partnerské weby

apartman banner