Německá hora Brocken je odedávna proslulá špatnou pověstí. Na jejím vrcholu leží obrovský balvan, který se nazývá Trůn čarodějky, a potok tekoucí nedaleko se jmenuje Magický pramen. Chmurnou slávu hoře přinesly podivné jevy na nebi, které dostaly pojmenování podle hory. Jeden ze svědků vidění

popisuje: „To ráno vstávalo slunce už ve čtyři hodiny. Obloha byla zcela jasná, svěží větřík hnal od západu ranní mlhu. Hodiny ukazovaly tři čtvrti na pět, když se na nebi objevil obrovský černý stín ve tvaru lidské postavy. Když mi vítr sebral klobouk a zdvihl ruku k hlavě, tak to přízrak udělal také. A pak začal kopírovat všechny mé pohyby. Přivolal jsem svého kamaráda, ale přízrak hned zmizel. Po chvíli se objevil znovu a opět napodoboval naše pohyby. Jako by si z nás dělal legraci.“

Blýskavá kola, barevné skvrny

Brockenské přízraky vidělo mnoho lidí, hlavně těch, kteří vystoupali na vrchol přes tisíc metrů vysoké hory. Ale podivná zjevení se objevila i na jiných místech. Historie uchovává svědectví o záhadných přízracích různých tvarů – blýskavá kola obklopující slunce, propletenec pásů a duhy, sloupy, podivné barevné skvrny. Vědci již dávno vysvětlili tyto jevy osobitým stavem atmosféry, dokonce to odborně pojmenovali. Ovšem ne všechny případy lze tak snadno osvětlit.

Dva úplňky

V létě roku 1104 vypadalo nebe ve Francii jako by hořelo, padaly hvězdy, ve vzduchu létaly hořící louče a ohniví hadi. Blesky bily přímo do obydlí a navíc se na nebi objevil obraz bojujících armád. V roce 1118 za vlády anglického krále Jindřicha I. se na nebi najednou objevily dva úplňky. Jeden na západě a druhý na východě. V tom roce Jindřich I. zvítězil nad svým otcem, normandským rytířem, a přisvojil si jeho državy.

V roce 1464 se jednoho večera na nebi v Polsku objevil obraz ukřižovaného Ježíše Krista a planoucího meče. Brzy potom vypuklo utrpení po celé zemi – neúroda, hlad, nepokoje.

(ksa)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585227
DnesDnes868
VčeraVčera886
Tento týdenTento týden4120
Tento měsícTento měsíc15591

Partnerské weby

apartman banner