Jednou z nejtajemnějších postav rudolfínské Prahy byl bezpochyby anglický alchymista a zřejmě i šarlatán Edward Kelley. Narodil se asi v roce 1555 ve Worcesteru v Anglii, podle jiných zdrojů o deset let později, a původně se prý jmenoval Talbot. Studoval na univerzitě v

 Oxfordu lékařství, ale studia nedokončil a živil se jako lékárník a pokoutní advokát. Za padělání úředních listin mu z nařízení soudu kat uříznul oba ušní boltce. Aby své znetvoření zakryl, nosil od té doby dlouhé až na ramena spadající vlasy.

V roce 1582 se sblížil s významným matematikem, alchymistou a také dvorním astrologem anglické královny Alžběty I. doktorem Johnem Dee. Podle jedné verze mu Kelley přinesl jakýsi cenný alchymistický rukopis, jehož se náhodou zmocnil, podle jiné ho Dee používal jako médium při svých spiritistických seancích. Kelley prý byl schopným břichomluvcem, který dokázal oklamat i samotného doktora Dee.

Pozor na špiony

V roce 1583 opustili Dee a Kelley v doprovodu polského velmože Olbrichta Laskiho, velkého zájemce o alchymii a hermetické nauky, Anglii a přijali pozvání na jeho panství nedaleko Krakova. Laski zřejmě s nimi nebyl příliš spokojen, protože už v následujícím roce přijeli oba alchymisté do Prahy, aby se ucházeli o přízeň Rudolfa II. Doktora Dee doporučoval císaři i jeho osobní lékař a zároveň přírodovědec a astronom Tadeáš Hájek z Hájku, v jehož domě na Starém Městě byl ubytován. Přesto se učenému Angličanovi dlouho nepodařilo dosáhnout slyšení u dvora. Nakonec se jednou sešel s císařem, ale nepředváděl mu transmutaci rtuti ve zlato, jak se traduje, ale vysvětloval svůj projekt mystické reformy světa. Papežský nuncius Filippo Sega a nejvyšší hofmistr Jiří Popel z Lobkovic nařkli oba alchymisty, že jsou nebezpeční bludaři a k tomu angličtí špioni. Po jejich intrikách vypověděl císař Angličany na jaře 1585 z Čech.

Nuncius o nich v jednom ze svých dopisů výslovně uvádí: „John Dee a jeho druh jsou na tomto dvoře už delší dobu a pracují na tom, aby zplodili nový blud, neřku-li kacířství…“

Tedy nikoli snad špionáž pro anglickou královnu Alžbětu, z čehož jsou Dee a Kelley dodnes obviňováni, ale zákulisní nařčení ortodoxního katolického kléru z kacířství bylo tím, co nakonec zbavilo Angličany císařovy přízně. Napovídá tomu i vyjádření Václava Budovce z Budova z Jednoty bratrské: „Učený a známý Angličan, jehož jméno je Dee, přišel do Prahy za císařem Rudolfem II. a z počátku jím byl příznivě přijat. Předpověděl, že křesťanský svět projde v krátké době zázračnou reformou a že dojde ke zkáze Konstantinopole i Říma. Své předpovědi neustále šířil mezi obyvatelstvem.“ Právě tato proroctví nakonec vedla k tomu, že císař pod tlakem Segiho stížností v červnu 1586 vypověděl oba Angličany ze země.

Ve službách Viléma z Rožmberka

Brzy na to se však Deea a Kelleyho ujal jako velký příznivec alchymie a okultismu Vilém z Rožmberka, který je pozval na svůj zámek v Třeboni. Pro jejich laboratorium jim dal k dispozici bývalý augustiniánský klášter. Údajně doufal, že mu vyrobí elixír mládí, aby s jeho pomocí konečně zplodil vytouženého potomka a dědice. Dee, jenž zde pobýval s celou svou rodinou, si toto jihočeské město natolik oblíbil, že i svého tehdy narozeného syna pojmenoval Theodor Třeboňský. Kromě spiritistických seancí, jichž se zúčastňoval i sám rožmberský velmož, se zde věnoval pokusům o matematické  vyjádření harmonie světa a vytvoření záhadného „enochiánského“ jazyka, jímž prý rozmlouval s anděly.

Někdy na podzim 1588 však došlo mezi Deem a Kelleym k vážné roztržce. Jejím důvodem byly zřejmě peníze. Štědrý Rožmberk totiž dával Kelleymu, jinak zřejmě obratnému podvodníkovi, na jeho pokusy tisíce dukátům, ale on pouze malou část z toho přenechával Deeovi. Když na to učenec přišel, ztropil skandál a s přátelstvím byl konec.

Kariéra rytíře z Imany

Edward Kelley byl pak znovu vzat na milost samotným císařem, kterého Kelleyho pokusy s transmutací kovů zaujaly natolik, že ho dokonce povýšil do šlechtického stavu a pasoval na rytíře z Imany.

Kellyho přijetí mezi české stavy zaznamenal v roce 1589 pečlivý rožmberský kronikář Václav Březan: „Edwardus Kellaeus do Čech přijat. Páni ouředníci 21. augusti přijali od pana Edwarda Kellea list jeho, revers k deskám  s přiznáním osobním, když přijat byl do země.“Z Třeboně se alchymista na výslovné císařovo vyžádání opět vrátil do Prahy. Je o tom dochován doklad v podobě listu, v němž 27. října 1598 císař Rudolf II. výslovně žádá rožmberského velmože, aby byl „Eduardus dočasně vyvázán ze služby v Třeboni, neboť má v Praze dohlížet na právě probíhající alchymistické práce“.

 Následky nešťastného souboje

Koncem dubna 1591 při hospodské hádce odhalil císařský úředník Jiří Hunkler, že Kelley nemá uši a nazval ho podvodníkem. Uražený alchymista vyzval Hunklera na souboj kordy a v následné potyčce ho zabil. Nešťastnou náhodou krátce před tím císař souboje zakázal. Angličan se chtěl spasit útěkem ke svému příznivci Vilémovi z Rožmberka, ale v Soběslavi byl císařskými biřici dopaden a uvězněn na hradě Křivoklátě. O jeho věznění se vyprávějí všelijaké hrůzostrašné historky.

Kelley zde měl k dispozici laboratoř a císař ho nutil k dalším experimentům. Alchymista se však pokusil o útěk a v noci se spustil po laně do hradního příkopu. Provaz se však přetrhl a Kelley si roztříštil nohu, kterou mu pak lékaři museli amputovat a nahradit dřevěnou protézou. 

Císař ho pak nařídil propustit a Angličan pokračoval v pokusech v jeho službách.

V roce 1596 se však znovu ocitl za mřížemi. Tentokrát se dostal do vězení pro dlužníky na hradě Most. I odtud se navzdory své protéze pokusil o útěk. Měl opět smůlu, při pádu z hradeb si těžce poranil druhou nohu a putoval zpátky do vězení, odkud už živý nevyšel. Zemřel zde buď v roce 1594, nebo 1597, údajně poté, co mu sem jeho manželka propašovala jed. Někteří badatelé ovšem tvrdí, že byl na živu ještě v roce 1600.

Podle pověsti prý Kelley Most proklel. Jeho prokletí se podivuhodně naplnilo ve druhé polovině 20. století, kdy musel starý Most ustoupit těžbě hnědého uhlí.    

Jan Bauer

Ilustrace: archiv autora

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2499940
DnesDnes234
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2630
Tento měsícTento měsíc11286

Partnerské weby

apartman banner