O tom, že je česnek skutečným zázrakem pro zdraví, věděli už naši předci. V čem spočívá jeho léčivá síla?  Obsahuje dvě základní sloučeniny a těmi jsou aminokyselina s názvem alicin a enzym na bázi bílkoviny zvaný alináza. Právě alicin se považuje za silné

přírodní antibiotikum. Díky celé řadě vitaminů a minerálních látek, jako jsou zinek, měď, vápník, mangan či selen, podporuje česnek schopnost bílých krvinek bojovat s infekcemi, stimulovat imunitní systém. Česneku můžeme vděčit za to, že brzdí nadměrné kvašení a hnilobné procesy ve střevech. Tím se zmenšují nepříjemné bolesti břicha provázené nadýmáním, křečové stavy a zlepšuje se stravitelnost některých jídel. Jeho pravidelné zařazování do jídelníčku může zabránit střevním problémům spojeným s plynatostí a špatným trávením u starších lidí. Tato výrazně aromatická zelenina pozitivně působí také na cévní systém. Účinkuje proti vysokému krevnímu tlaku, aterioskleróze, ale jen tehdy, je-li  česnek podáván v čerstvém stavu. Odborníci se shodují na tom, že významnou roli hraje česnek v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění.

Ve starých herbářích najdeme spoustu česnekových doporučení. Například na posilující česnekovou kúru potřebujeme 350 g  česneku. Do dobře uzavíratelné sklenice ho přidáme ke 100 g čistého lihu a necháme asi deset dní ustát při pokojové teplotě. Potom přes gázu přefiltrujeme a necháme ještě dva až čtyři dny ustát. Začínáme dvěma kapkami tohoto léčivého elixíru a každý další den přidáme dvě kapky až do množství dvacet kapek. Potom postupujeme opačně, každý den pak snížíme denní dávku o dvě kapky. Po této kúře uděláme přestávku jeden měsíc.

Strouhaným česnekem se naši předci také zbavovali bradavic, na noc na ně přikládali nastrouhaný česnek. 

Možná to nevíte, ale česnek byl odpradávna považován i za účinné afrodiziakum. Na tom se shodují i seriózní vědecké výzkumy, které potvrzují, že podporuje lepší prokrvení pohlavních orgánů a může pozitivně ovlivnit mužskou erekci.

(ruch)

DODATEK

Česnek patří k nejstarším kulturním rostlinám. Jeho původním domovem je střední Asie. Odtud se tato prastará zelenina rozšířila do Číny, Mezopotámie a Egypta.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503056
DnesDnes561
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1308
Tento měsícTento měsíc14402

Partnerské weby

apartman banner