V poslední době vyvolala velký  zájem zpráva  o možném nalezení  hrobky královny Nefertiti. Celý svět pozorně sledoval  informace archeologů a na mimořádné  tiskové konferenci dokonce vystoupil egyptský ministr památek. Můžeme tedy  očekávat  objev století? Pokusíme se

podívat ne celou senzaci v širším  kontextu.

Japonští vědci, kteří díky snímkům z termokamery odhalili rozdílné teploty stěn, pak později použili i radarové zařízení k upřesnění  nálezů. Co se prokázalo? Nesporně existují za dvěma stěnami  prázdné  prostory. Jak jsou  velké, nelze zatím určit. Radar prý odhalil kovové a  živočišné materiály. K  tomu jen dodáváme - tým Spiritu měl možnost několikrát sledovat  obdobné zařízení při práci, ale kategoricky tvrdit něco o původu materiálu nelze. Možná ale mají Japonci lepší přístroje. Snímky by měly být  prezentovány.

Do zdi lze udělat téměř mikroskopický otvor a použít příslušnou kameru se záznamem. V podstatě jde o zařízení používané při laparoskopických operacích v medicíně. A bylo by jasno. Zprávy o nálezu  hrobky královny Nefertiti již proběhly v minulosti mnohokrát, ale kde nic tu nic.

Pocty pro manželku rozvratníka?

Tutanchamon zemřel velmi mlád (asi v 17 letech). Egyptské náboženství tradičně již při nástupu nového faraona určovalo zahájení výstavby pohřebního chrámu či hrobky. Tutanchamon se stal faraonem v devíti letech, a tak na stavbu hrobky bylo jen osm roků (normálně stavby trvaly desetiletí). Při úmrtí faraona hrobka určitě nebyla  hotova (smrt nastala po úrazu), a tak se musela rychle dokončit. Nedodělané místnosti byly uzavřeny, zazděny a hotovo.

Ale  hlavně - královna Nefertiti byla manželkou  faraona Achnatona. Vládce, který celý Egypt obrátil vzhůru nohama, prosazoval kult jednoho boha - Atona, na rozdíl od Amona a další  bohů. Vždyť každé  město mělo svůj symbol. V rámci této starověké revoluce Achnaton  založil úplně nové město - Amarnu. A právě tam by jistě byla Nefertiti pohřbena. Ostatně i její slavná busta se našla v Amarně (vyhozená v písku v rohu sochařské dílny).

Tutanchamon byl synem revolucionáře Achnatona, a právě jemu pak připadl úkol navrátit  říši k míru a pořádku. Kult boha Atona byl ničen a vše s ním spojené muselo zmizet – sochy, chrámy, fresky. A že by najednou hlavní manželka rozvratníka byla pohřbena k synovi, který popíral otce?

Mnohé poklady čekají na odhalení

Nechme ale spekulací. Hlavní  pochybnosti, se kterými Spirit přichází, jsou obsaženy v následujícím malém příběhu Dr. Franka.

Doktor Joseph Frank, náš dlouholetý spolupracovník, je milovníkem egyptské kultury a má v Egyptě mnoho přátel, především mezi Kopty. Právě díky těmto kontaktům mohl Spirit  poprvé v naší zemi prezentovat Egyptskou hvězdu života nebo speciální bylinné čaje. Prostřednictvím Spiritu lidé měli možnost poznat kouzlo prstenu Atlantiďanů apod.

A jaký je jeho názor?

„V roce 1984 jsme s přítelem Avrilem, jenž nyní žije v koptském klášteře v Německu, procházeli vstupním chrámem v Karnaku. Vysoké sloupy, přítmí prozařované reflektory  slunečních paprsků, to bůh Ra nahlížel do svého příbytku. Avril si klekl na podlahu složenou z mohutných žulových kvádrů, paprsky posvítili škvírou do zakryté podzemní místnosti. Jasně  byly vidět sochy, kamenné útvary a něco jako velké šachové  figury. Temné skladiště v podzemí, které se jen na okamžik ukázalo světu. Vysvětlení bylo  prosté. Osvícení faraonové, především z éry Ptolemajovců, při nástupu na trůn neničili sochy starých bohů a faraonů, ale nechali je skrýt. Možná se báli jejich hněvu, ale faktem je, že tam jsou.“

Otázka je jasná - kdy je uvidí i další lidé?

„Přece až turisty přestane Egypt bavit, tak se objeví.“

Kolik je takových pokladů? Některé jsou státní, ale i rodiny v Luxoru mají své pokladnice. Hrobka  Nefertiti tak může být dobrým marketingovým tahem. Turistů v současnosti ubývá…

(red)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585216
DnesDnes857
VčeraVčera886
Tento týdenTento týden4109
Tento měsícTento měsíc15580

Partnerské weby

apartman banner