V poslední době vyvolala velký zájem zpráva o možném nalezení hrobky královny Nefertiti. Celý svět pozorně sledoval informace archeologů a na mimořádné tiskové konferenci dokonce vystoupil egyptský ministr památek. Můžeme tedy očekávat objev století? Pokusíme se
podívat ne celou senzaci v širším kontextu.
Japonští vědci, kteří díky snímkům z termokamery odhalili rozdílné teploty stěn, pak později použili i radarové zařízení k upřesnění nálezů. Co se prokázalo? Nesporně existují za dvěma stěnami prázdné prostory. Jak jsou velké, nelze zatím určit. Radar prý odhalil kovové a živočišné materiály. K tomu jen dodáváme - tým Spiritu měl možnost několikrát sledovat obdobné zařízení při práci, ale kategoricky tvrdit něco o původu materiálu nelze. Možná ale mají Japonci lepší přístroje. Snímky by měly být prezentovány.
Do zdi lze udělat téměř mikroskopický otvor a použít příslušnou kameru se záznamem. V podstatě jde o zařízení používané při laparoskopických operacích v medicíně. A bylo by jasno. Zprávy o nálezu hrobky královny Nefertiti již proběhly v minulosti mnohokrát, ale kde nic tu nic.
Pocty pro manželku rozvratníka?
Tutanchamon zemřel velmi mlád (asi v 17 letech). Egyptské náboženství tradičně již při nástupu nového faraona určovalo zahájení výstavby pohřebního chrámu či hrobky. Tutanchamon se stal faraonem v devíti letech, a tak na stavbu hrobky bylo jen osm roků (normálně stavby trvaly desetiletí). Při úmrtí faraona hrobka určitě nebyla hotova (smrt nastala po úrazu), a tak se musela rychle dokončit. Nedodělané místnosti byly uzavřeny, zazděny a hotovo.
Ale hlavně - královna Nefertiti byla manželkou faraona Achnatona. Vládce, který celý Egypt obrátil vzhůru nohama, prosazoval kult jednoho boha - Atona, na rozdíl od Amona a další bohů. Vždyť každé město mělo svůj symbol. V rámci této starověké revoluce Achnaton založil úplně nové město - Amarnu. A právě tam by jistě byla Nefertiti pohřbena. Ostatně i její slavná busta se našla v Amarně (vyhozená v písku v rohu sochařské dílny).
Tutanchamon byl synem revolucionáře Achnatona, a právě jemu pak připadl úkol navrátit říši k míru a pořádku. Kult boha Atona byl ničen a vše s ním spojené muselo zmizet – sochy, chrámy, fresky. A že by najednou hlavní manželka rozvratníka byla pohřbena k synovi, který popíral otce?
Mnohé poklady čekají na odhalení
Nechme ale spekulací. Hlavní pochybnosti, se kterými Spirit přichází, jsou obsaženy v následujícím malém příběhu Dr. Franka.
Doktor Joseph Frank, náš dlouholetý spolupracovník, je milovníkem egyptské kultury a má v Egyptě mnoho přátel, především mezi Kopty. Právě díky těmto kontaktům mohl Spirit poprvé v naší zemi prezentovat Egyptskou hvězdu života nebo speciální bylinné čaje. Prostřednictvím Spiritu lidé měli možnost poznat kouzlo prstenu Atlantiďanů apod.
A jaký je jeho názor?
„V roce 1984 jsme s přítelem Avrilem, jenž nyní žije v koptském klášteře v Německu, procházeli vstupním chrámem v Karnaku. Vysoké sloupy, přítmí prozařované reflektory slunečních paprsků, to bůh Ra nahlížel do svého příbytku. Avril si klekl na podlahu složenou z mohutných žulových kvádrů, paprsky posvítili škvírou do zakryté podzemní místnosti. Jasně byly vidět sochy, kamenné útvary a něco jako velké šachové figury. Temné skladiště v podzemí, které se jen na okamžik ukázalo světu. Vysvětlení bylo prosté. Osvícení faraonové, především z éry Ptolemajovců, při nástupu na trůn neničili sochy starých bohů a faraonů, ale nechali je skrýt. Možná se báli jejich hněvu, ale faktem je, že tam jsou.“
Otázka je jasná - kdy je uvidí i další lidé?
„Přece až turisty přestane Egypt bavit, tak se objeví.“
Kolik je takových pokladů? Některé jsou státní, ale i rodiny v Luxoru mají své pokladnice. Hrobka Nefertiti tak může být dobrým marketingovým tahem. Turistů v současnosti ubývá…
(red)