Po svátku sv. Jiří se už travička zelená, tvrdí staré pořekadlo. Ne vždy tomu ale tak bývá, občas se ještě sype sníh a zákeřně mrzne. A pověreční hadi nevylézají…

Ve svatém Jiří ale kdysi lid viděl zastánce utiskovaných i

chrabrého bojovníka. V den jeho svátku (24. dubna) se podle pověstí otvírala země a hospodáři vyháněli dobytek na jarní pastvu. Když vše probíhalo podle plánu, byla zvířata přikrášlována zelenými věnečky, odříkávaly se různé zaklínací formule. Rozdrcené bylinky dobytku zpestřovaly stravu, první nadojené mléko se obětovalo ochráncům domova a dobrým duchům pastvy. V některých vsích bylo vyhánění dobytka doplňováno slavnostmi a magickými obřady, pastevci dostávali dárky.

Chrabrý bojovník a zachránce

Je však možné, že svatý Jiří ani neexistoval… Podle legendy se narodil někdy ve třetím či čtvrtém století v Kappadocii a zvolil si těžkou dráhu profesionálního vojáka. V severní Africe zachránil sličnou dívku před netvorem, stal se věrozvěstem a obrátil celé zástupy nevěřících. Podle další pověsti se zákeřný drak v souboji se světcem proměnil v poslušnou ještěrku, nechal se odvést na řetězu do města, kde mu Jiří setnul hlavu. Až císař Dioklecián se rozhodl bojovníka a mystika pokořit. V Nikomédii ho nechal mučit a zavraždit.

Máme-li poutavou křesťanskou legendu převést do ezoterické mluvy, pak svatá krev je vlastně symbolem regenerace. Zabitím draka Silena Jiří otevřel „spící“ čakry v lidském těle, které blokovaly lidské schopnosti ovládnout nesmrtelnost.

Symbol odvahy  i jara

Mocný světec byl uctíván i v islámském světě, vyznavači koránu v něm spatřovali symbol jara a odvahy. Anglie pasovala Jiřího na svého zemského patrona, prapor s červeným křížem byl užíván již ve 13. století. Světec se údajně zjevoval i během křižáckých válek, oblíbeným se stal i u nás. Stačí si připomenout baziliku sv. Jiří a sochu na Pražském hradě, národní poutě na horu Říp či svatojiřské kapličky v Čechách.

Prestižní anglický řád

Čtyřiadvacátý duben byl dnem výjimečným. Podle pověr se voda ve studních stane na chvíli nebezpečnou, vymění si svou jedovatost s hady a štíry. I když šlo o pověru, naši předci si před svátkem raději čerpali vodu do zásoby.

Se svatým Jiřím souvisí i jeden z nejprestižnějších řádů, anglický Podvazkový řád, jenž vznikl roku 1347 z popudu krále Edwarda III.

Na jaře prý všechny upřímné modlitby bývají vyslyšeny, neboť nebe je prosebníkům příznivě nakloněno. A to je dobře.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505512
DnesDnes571
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3764
Tento měsícTento měsíc16858

Partnerské weby

apartman banner