Milí čtenáři, mnozí z vás se na nás obracejí s problémy, které řeší v osobním životě. Rozhodli jsme se proto pro vás otevřít „poradnu“, v níž vám na vaše konkrétní dotazy odpoví fundovaný odborník, v tomto případě poradkyně, lektorka a pedagožka PhDr. Eva Velechovská.

Milena T. se v dopise svěřila: „Zjistila jsem, že hledám chlapa

s velkým CH, jak se říká. Prostě tak trošičku grázlíka. Jenže pak s ním bojuji a těžko se srovnáváme. Jak dál?“

Boj mezi partnery bývá spojen v každodenním životě s potřebou moci. V debatách o partnerství s kolegy s nadsázkou říkáme, že jeden v páru bývá „tažný“ a druhý „chovný“. Tažný partner má výraznou potřebu věci ovlivňovat, ukazovat směr, určovat aktivity, postarat se o rodinu. Chovný partner touží po tom být opečováván, zabezpečen a rozmazlován. Když jsou v páru dva tažní, je možné počítat se spoustou střetů. Oba táhnou a jde o to, kdo vyhraje. Dochází tedy na boj a vymezování prostoru a sféry vlivu. Jak už to ale bývá, v boji dochází ke zraněním a pro oba partnery je to energeticky i lidsky náročná zkušenost. A pokud jsou oba chovní, může to být ještě náročnější, protože nikdo nechce rozhodnout kam, jak, kolik či kde.

Z tohoto pohledu se zdá být vlastně optimální, když je jeden partner tažný a druhý chovný. Jen pak občas potkávám tažné, jak kverulují a říkají, že chtějí být také chovní, chtějí se nechat opečovávat a nestarat se. A když někdo v této situaci je, dopřejme mu to. Změnit se ale úplně je neobvyklé, i když za určitých podmínek možné.

Čtenářce Mileně bych doporučila zhruba toto: Pokud byste se nudila s hodným a „chovným“ mužským, co třeba rozdělit si oblasti rozhodování a časem je vyměnit? Ten, kdo akci vymyslí, ji rovněž řídí a rozhoduje. Rozhodně si zřiďte „bezpečný prostor“, v němž si můžete s partnerem otevřeně vše vyříkat, vysvětlit, o co vám jde.

Kontakt: Eva Velechovská - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

(Své dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu Evy Velechovské nebo na redakční e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503335
DnesDnes134
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1587
Tento měsícTento měsíc14681

Partnerské weby

apartman banner