Petrovo podnikání nabralo neuvěřitelnou dynamiku. Nikdy by ho nenapadlo, že se jeho skvělý byznys, který rozjížděl pouze s jedním společníkem, rozroste do takových rozměrů. Dnes zaměstnává už dvě stovky lidí, v práci je tak od nevidím do nevidím, jak se říká. I když se

snažil alespoň víkendy věnovat rodině, občas zajít do posilovny, velká odpovědnost, obrovský tlak ve firmě, permanentní stres se podepsaly na jeho trávení. Bolesti v nadbřišku, noční nevolnosti, nepohoda po vydatném jídle přicházely stále častěji. Zpomalit, přehodnotit dosavadní životní styl ho donutila až hospitalizace v nemocnici s akutním zánětem slinivky.

Tučná strava a alkohol jsou jednou z nejčastějších příčin pankreatitidy. Jedním ze spouštěčů problémů se slinivkou může být nadměrný stres, některé léky, komplikace po břišních operacích, nádorové onemocnění. Než dá o sobě onemocnění zřetelněji vědět, může se nerušeně rozvíjet i několik let. Člověk by měl být ve střehu v případě neodůvodněného hubnutí, nadýmání, ztráty chutě k jídlu, opakujících se bolestí pod žebry, zejména po jídle.

Jednou z nejdůležitějších součástí prevence je úprava jídelníčku, speciální dieta. Na co si dávat pozor?

Především je třeba vyhýbat se alkoholu včetně piva a vína, tučnému masu, sádlu, slanině, ostrému koření, kávě, smaženému a uzenému masu, smaženým pokrmům obecně. Na indexu jsou také sušenky, koblihy, šlehačkové dorty, koláče. Podle aktuálního zdravotního stavu, po konzultaci s lékařem, je žádoucí vyhýbat se celozrnnému pečivu, zelenině a ovoci s nadýmavým účinkem, luštěninám.

Kromě přísné diety a konzumace menších porcí jídla v průběhu celého dne se v rámci prevence také doporučuje udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost, nekouřit, vyhýbat se nadměrné spotřebě alkoholu, upřednostňovat zdravý životní styl.

(mp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501160
DnesDnes129
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3850
Tento měsícTento měsíc12506

Partnerské weby

apartman banner