Mladý americký herec James Dean asi navždy zůstane legendou. Neustále však existují otazníky okolo jeho smrti. James se zabil ve svém autě, sportovním Porsche Spyder 550, které nazýval Malý Bastard. Ti, kteří s autem přišli do styku, hovoří o tom, že bylo

prokleté. Co je na tom pravdy?
Vše začíná příběhem malého chlapce, Jamese, který vyrůstá na farmě. Jeho život není právě šťastný. Otec je pracovně velmi vytížený a Jamesova matka již dávno zemřela, takže vyrůstá se svým strýcem a tetou. Život začne naplno žít až tehdy, když se odstěhuje do Los Angeles kvůli studiím práv. Jeho velkým koníčkem se stane divadlo, kvůli kterému také později od studií upustí. Odchází do New Yorku, kde se brzy stává hvězdou. Jeho úspěch mu konečně umožňuje pořídit si to, co má ze všeho nejraději - drahá sportovní auta. Jenže právě tato láska se mu stane osudnou!
Podivný automobil
James si nejdříve pořizuje Porsche Speedster 356 kabriolet. Jezdí s ním velmi dlouho. Vyměňuje ho za rychlejší model teprve tehdy, kdy autu doslouží motor. Jeho nástupcem se stává stříbrné Porsche Spyder 550. James je z něj unešený, neboť je velice rychlé a navíc unikátní, protože právě těchto sporťáků bylo vyrobeno na světě pouze devadesát kusů. Jeho přátelé z auta již tak nadšení nejsou.

Jako první ho spatří Jamesův přítel, anglický herec Alec Guinness. Ten Deana upozorní, že se v blízkosti auta necítí dobře a má dokonce pocit, jakoby mu někdo cosi našeptával. Prosí ho, aby do něj nesedal, James se však jeho slovům pouze směje. Rozhodne se dodat autu ještě více šmrncu. Chce ho ještě více sportovně vylepšit, a tak ho svěří do rukou automobilového návrháře George Barrise. Ten uvádí, že během malých úprav jsou s autem problémy, které si neumí vysvětlit. „Za svůj život jsem přišel do styku s mnoha auty, ale žádné na mě nepůsobilo tak, jako Porsche Spyder. Měl jsem z něj nesmírně špatný dojem,“ říká Barris.

Auto se totiž před natíráním sesouvá ze zvedáků a naráží do zdi. Stejná příhoda se opakuje v roce 1977, kdy se vyrábí replika Malého Bastarda kvůli filmu o Deanově životě. Je to jen náhoda?
Umanutost ho stojí život
Ačkoli Deanovi všichni jeho přátelé radí, aby se auta co možná nejdříve zbavil, neposlouchá je. Malého Bastarda, jenž dostal tento název po postavě, kterou James ztvárnil ve filmu Gigant, přímo zbožňuje a chce zjistit, co umí. Rozhodne se proto zúčastnit automobilových závodů. Třicátého září 1955 se Dean a jeho mechanik, Němec Rolf Wütherich, vydávají do kalifornského města Salinas. V té době James vlastní vylepšené Porsche pouhých devět dní. Když se přiblíží ke křižovatce Route US 466 a silnice číslo 41, oba si všímají černobílého Fordu Tudor, který se řítí přímo na ně. Domnívají se, že je řidič Fordu vidí, ale to se mýlí. Ve 137 kilometrové rychlosti auto naráží do Porsche Spyder. Wütherich i řidič Fordu přežijí, ale Dean svým zraněním podléhá.

Vzalo si snad prokleté auto hercův život úmyslně? A proč James, i když věděl, že všichni z Malého Bastarda měli špatné pocity, své přátelé neuposlechl? Byl jím snad uhranutý?
Caroline Kornelová

 

DODATEK

Po smrti slavného herce byl vrak Malého Bastarda prodán na náhradní díly. Ale každý, kdo si koupil nějakou jeho část, se dostal do velkých životních potíží či dokonce přišel o život. Podle všeho bylo skutečně Deanovo Porsche prokleté. Při jeho výrobě mohlo dojít k zakódování negativní energie a nikdy se nemělo stát majetkem mladého rebela. Navíc tak, jak si my vybíráme zboží, tak si neživé věci vybírají nás, coby nové majitele. James Dean si původně chtěl pořídit jiný sportovní vůz, ale z nedočkavosti zvolil právě Porsche. Nebylo mu souzeno, měl do něj usednout úplně někdo jiný nebo také vůbec nikdo. James měl vnímat varování a jednat dříve, než jej jeho mladická vášeň a tvrdohlavost stály život.

Luisa Epulare z Institutu doktora Franka

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504101
DnesDnes334
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2353
Tento měsícTento měsíc15447

Partnerské weby

apartman banner