Řecká obec Olympiada není jen tak obyčejnou nabídkou pro cestovatele, kteří hledají kombinaci nádherné pláže, čistého moře a božského klidu malého letoviska. Nosí jméno matky Alexandra Makedonského, která žila ve vyhnanství na nedalekém ostrůvku Kapros (jinak též Kavkanas). Kopec nad Olympiadou, historická Stageira, je jednou

velkou – a velmi uctívanou – archeologicku lokalitou. Tady, v bývalé kolonii přistěhovalců z ostrova Andros, se roku 384 př. n. l. narodil velký filozof Aristoteles. Šestatřicet let poté Filip II. Stageiru srovnal se zemí coby politického odpůrce, aby ji za krátký čas zase postavil na důkaz veliké úcty k Aristotelovi, jehož v roce 344 př. n. l. osobně povolal ke dvoru do role rádce a učitele svého syna Alexandra.

Při pohledu ze stageirského návrší na neopakovatelný půvab blankytných zátok lidé zpravidla okouzleně prohlašují: „To se mu to tady filozofovalo.“ Mimochodem, Aristoteles je v kraji celkem oblíbené křestní jméno, zatímco Sókrata jsem potkala jen jednoho a se žádným Platónem jsem dosud neměla tu čest se seznámit.

Dokonalý antický řád

První výkop se tu uskutečnil v roce 1968 tehdejším ředitelem muzea v Soluni Giannisem Petsasem. Trvalo více než dvacet let, než došlo k obnovení systematičtějšího výzkumu. Zahájil jej v roce 1990 archeolog a spisovatelel Kostas Sismanidis.

Vykopávky odhalily mnohdy velmi zachovalé zbytky až překvapivě dokonalého řádu antické Stageiry – vodovodní systém, obranný systém včetně pevnosti, důmyslně postavené domy i hospodářské budovy, dlážděné ulice atd.

V období největší prosperity, tj. od roku 500 př. n. l. až přibližně do poloviny 4. století. př. n. l., bylo město chráněno silnou ochrannou zdí, jejíž celková délka se odhaduje na 2 km.

Za návštěvu rozhodně stojí také Aristotelův park nacházející se v „Nové Stageiře“, asi 15 km od té historické. Vévodí mu Aristotelova socha, která hlídá místo plné mechanismů, jež byly sestaveny na základě filozofových objevů.

Jana Soukupová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500601
DnesDnes250
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3291
Tento měsícTento měsíc11947

Partnerské weby

apartman banner