Nad jihočeskými Prachaticemi lidé uctívali zvláštní posvátnou skálu. Říkalo se jí Ježíšova, podle legendy tu jakýsi mladík potkal záhadného starce v mnišském hábitu. Muž dokázal otevřít skálu, v níž spala trojice stejně podivných řeholníků. Údajně čekají až bude zle, pak vyrazí městu na pomoc. Pověst je to hezká, trochu připomíná

legendy z Blaníku či vyprávění o pražském Bruncvíkovi. Pokud zkazku dešifrujeme, objevíme znatelný odkaz k pohanství, snad i ke keltským druidům. Vousatý mnich skálu odemkl zvláštním klíčem ukrytým v dubovém kmeni. Není to náhoda. Klíč je symbolem poznání, představuje mocnou sílu. A dub byl považován za strom s obrovskou silou. Pohané věřili, že přináší univerzální moudrost a dokáže nás nasměrovat k naplnění našich myšlenek. V keltské tradici byl dub nejposvátnější dřevinou, souvisel s bohem Taranisem a bohyní Brighit. Dubové větévky se kladly do hrobů, protože všechny části stromu měly nadpřirozenou moc. Z dubových větví se zhotovovaly magické pomůcky, kouzelné hůlky či proutky.

Osídlení Prachatic sahá do dávných dob, ve středověku se z původní vsi stalo mocné město na důležité solné cestě. Dnes tu památky obdivují davy turistů z celého světa. Musíme si připomenout i zdejšího slavného rodáka, svatého Jana Nepomuka Neumanna, který to v 19. století dotáhl až na biskupa v USA.

Již Vilém z Rožmberka vytušil, že Prachatice jsou bránou zaslíbenou, stojí na významném energetickém místě. Proto zde zřídil pobočky významných spolků, například literátské bratrstvo či pobočku společnosti technické. Vilém udržoval vřelé kontakty s prachatickými alchymisty, za všechny zmiňme alespoň magistra Leonarda Viehbergera. V kostele svatého Jakuba se o Dušičkách scházejí významní nebožtíci, alchymisté, okultisté, duchovní, vědci, hudebníci i literáti. Důvodem je účast na trochu morbidní mši umrlců, alespoň tak praví pověst. Obřad celebruje přízrak zesnulého biskupa a na varhany hraje kostlivec v panském oděvu. Slovo boží předčítá duch Baltazara Maia, který pracoval pro Rožmberky. Maio patřil mezi významné architekty a zednáře, působil i v Prachaticích.

A ještě jedno tajemné místo nesmíme vynechat. Před původními kostelními dveřmi ze středověku se podle jistého psychotronika ukrývá zvláštní magické „čidlo“, které již stovky let počítá (či spíše sčítá) všechny návštěvníky chrámu Páně. Až prý jich bude určitý počet, kostel se propadne do země. Tak doufejme, že to hned tak nebude.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505536
DnesDnes5
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3788
Tento měsícTento měsíc16882

Partnerské weby

apartman banner