Michel de Nostredame se narodil 14. prosince (24. prosince podle gregoriánského kalendáře) 1503 ve francouzském městě Saint-Rémy-de-Provence. Jeho rodiče byli z chudého rodu a Michel byl nejstarším synem. Měl ještě čtyři bratry, ale o prvních třech se toho ví jen velice málo. Nejmladší z nich, Jean, se však stal prokuristou parlamentu v

 Provence. Michel byl velmi inteligentní a i díky dědečkovi, který jej vzdělával, mohl nastoupit v patnácti letech na Avignonskou univerzitu. Škola však byla uzavřena kvůli morové epidemii a Michel se vydal na cesty a sbíral zkušenosti. Nakonec se ke studiu vrátil a v Montpellier získal doktorát.

Jeho názory i přístup k ošetření však vzbuzovaly u kolegů nevoli. Neortodoxní ošetření a léčebné postupy, které používal na venkově, byly mnohým lékařům tehdejší doby trnem v oku. Například odmítl pouštět svým pacientům žilou, dbal na zvýšenou hygienu všech, používal bylinky a výtažky z nich atd. Proto se raději znovu vydal na cesty.

Obvinění z kacířství kvůli ošklivé soše

Kolem roku 1534 se Nostradamus usadil a oženil s mladou dívkou z dobré a bohaté rodiny, se kterou měl syna a dceru. Po další morové ráně však o celou rodinu přišel a navíc se příbuzní manželky dožadovali navrácení věna. Aby toho nebylo málo, v roce 1538 byl obviněn z kacířství, a to na základě celkem nevinného výroku, který pronesl o několik let dříve. Okomentoval sochu Panny Marie slovy, že připomíná spíše ďábla než zbožnou ženu. Měl tím na mysli umělecké ztvárnění světice, které se mu ani za mák nelíbilo. Toto vysvětlení však inkvizitoři nebrali jako dostatečné a poslali Nostradama k tribunálu do Toulouse. Učenec věděl, co by se mohlo stát, a tak se rozhodl stáhnout do ústraní a vydal se opět na cesty. Tentokráte jeho kroky vedly do Benátek, na Sicílii či do Lotrinska. První Nostradamova proroctví se začala objevovat právě v této době…

Od Prognostik k proroctvím

Příjemné město Salon, ve kterém se Nostradamus usadil, se nakonec stalo jeho spolehlivým přístavem po zbytek života. Oženil se zde s bohatou vdovou a založil rodinu. Někdy kolem roku 1551 sepsal roční Almanach (kalendář) a o tři roky později Prognostiky, které se setkaly se značným ohlasem veřejnosti. Pravděpodobně na základě tohoto úspěchu přistoupil Nostradamus k sepsání proroctví. Se svými okultními knihami na nich pracoval každou noc. Důležitým zdrojem a inspirací mu byla obzvláště kniha The Mysteriis Egyptorum (Mysteriozní Egypt).
První část knihy The Centuries (Staletí) dokončil učenec v roce 1555. Obsahovala předpovědi od doby, ve které žil, až do konce světa. Slovo Centuries však nemá nic společného se stovkou let, kniha tak byla nazvána podle sta veršů nebo čtyřverší, jež pro vyjádření svých vizí použil.

Verše jsou psány komplikovaným a tajemným stylem v několika jazycích – ve francouzštině (i v dialektu Provence), italštině, řečtině a latině. Důvodem mohla být Nostradamova obava z obžaloby z čarodějnictví. Záměrně je také zpřeházena časová posloupnost proroctví tak, aby tato tajemství neodhalili nezasvěcení. Ale kdo k těm vyvoleným vlastně patřil? A máme vůbec šanci je pravdivě rozluštit?
Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500917
DnesDnes566
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3607
Tento měsícTento měsíc12263

Partnerské weby

apartman banner