0515violka 5Něžná, krásně vonící, křehkého a éterického vzhledu. A dokáže zázraky! Mě svojí léčivou silou i vůní uklidnila od nadměrného přemýšlení a snahy pochopit egoistické chování určité osoby. Byla jsem opravdu hodně naštvaná, a tak jsem se po nemilém překvapení při sběru milovaného měsíčku rozhodla zajet na

opačný směr ostrova, kde právě rostly fialky. Pár dní předtím mě napadlo, že bych právě z nich chtěla vyzkoušet voňavku. A protože nic není náhoda, nepříjemná událost urychlila sběr fialek. Už při jejich zpracování a čichání krásné éterické vůně moje negativní cítění vůči jiné osobě zázrakem zmizelo! Není tedy náhodou, že k prvním jarním bylinkám patří právě violka (Viola odorata) známá jako fialka. Pomáhá při virózách, léčbě infekcí močových cest, zahlenění, zmírňuje suchý kašel, účinná je i při léčbě kožních chorob, zmírňuje bolesti hlavy. Je to bylinka spojená s lymfatickým systémem, čistí krev, působí protizánětlivě, je vhodná na ekzémy. Jak už jsem naznačila výše, přináší klid, posiluje nervový systém. Je vhodná k jarní detoxikaci, podporuje imunitu. Jejími krásně léčivými květy můžeme hezky ozdobit jarní saláty.

0515violka 1Violkový pleťový krém

Hrst čerstvých květů fialek zalijeme 100 ml kvalitního mandlového oleje a ve vodní lázni necháme na mírném ohni do 40 stupňů čtyři hodiny macerovat (toto je rychlejší způsob) nebo můžeme fialky nechat v oleji po dobu tří týdnů. Každý den se sklenicí zatřepeme, potom přecedíme. Rozpustíme půl polévkové lžíce nastrouhaného včelího vosku s jednou polévkovou lžící kakaového másla a vmícháme náš violkový olej. Pořádně ve vodní lázni promícháme olej s voskem a kakaovým máslem. Nalijeme do sterilovaných skleniček.

Violkový ocet

Hrst čerstvých květů fialek zalijeme kvalitním jablečným octem a necháme tři týdny macerovat, každý den sklenicí protřepeme. Ocet získá jemnou vůni a změní barvu.

Po třech týdnech přecedíme a můžeme violkový ocet používat do salátů. Pomáhá při bolestech hlavy, kdy octem lehce potíráme čelo.

Violková tinktura 

Hrst čerstvých fialkových květů zalijeme kvalitní 40%  vodkou a necháme tři týdny macerovat. Violková tinktura získá jemnou vůni. Každý den lahví zatřepeme, poté přecedíme, nalijeme do čisté sklenice a můžeme ihned vyzkoušet! Při vnitřním užívání: 3 x denně 10 kapek do malého množství vlažné vody.

Eva Nechvílová

Více na: www.nevastibio.eu

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503074
DnesDnes579
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1326
Tento měsícTento měsíc14420

Partnerské weby

apartman banner