0115tajny 1Od té doby, kdy herečka Romy Schneider ztvárnila Sissi na filmovém plátně, se stala legendou. Zrodil se mýtus pohádkové princezny, ženy rakouského císaře, ikony. Jaká ale byla Sissi opravdu? Alžběta Amálie Evženie Bavorská, zvaná Sissi, se narodila na Ježíška roku 1837 v Mnichově v Bavorsku. Otec miloval

svobodu, pivo a krásné ženy. Přestože neměla žádné literární vzdělání, byla považována za experta na dílo německého básníka Heinricha Heineho. Podle mínění lidu byla buddhistkou i taoistkou, špičkovou sportovkyní, cestovatelkou i kritickou lyričkou. V roce 1853 Sissi jako šestnáctiletá doprovázela svou sestru do rakouských lázní Bad Ischl na velkou událost - rakouský císař František Josef I. si zde vybíral nevěstu. Osud se dal do pohybu, neboť císař se zhlédl v Sissi a žádnou jinou ženu nechtěl. Poprvé a naposledy se vzepřel svojí matce.

Anglický zámeček pro Alžbětu

Po svatbě navštěvovali císař i Sissi Bad Ischl každým rokem. Od rodičů dostali darem císařskou vilu postavenou do tvaru písmene „E“ jako Elisabeth (Alžběta) a zámek v anglickém stylu.

V městečku byla vyhlášená cukrárna, kterou zamilovaný pár navštěvoval. Cukrárna dodávala sladkosti i Katharině Schratt, pozdější milence Františka Josefa. Císař se věnoval v přilehlých lesích své velké vášni - lovu. V sedmnácti letech Sissi otěhotněla. První dítě zemřelo ještě v batolecím věku, druhé se narodilo děvče a jako třetí - v roce 1858 - následník trůnu Rudolf.

Nejkrásnější panovnice světa

František Josef I. vládnul železnou rukou a své choti se mnoho nevěnoval. Sissi to dlouho nevydržela a uprchla z Vídně domů, do Possenhofenu. Spěchala natolik, že údajně přemluvila strojvedoucího, aby jel po ještě nezkolaudované železniční trati. Vídeňský dvůr byl šokován. Sissi byla ale klidná, došla k závěru, že už si nenechá mluvit do života. Doma v Bavorsku volně dýchala. Život císařovny si představovala poněkud jinak, nečekala, že bude tak těžký.

Císař si brzy pro Sissi do Bavorska dojel osobně, a tak se opět ocitla ve zlaté kleci. Další výbuchy zlosti na sebe nenechaly dlouho čekat, neboť panovačná tchyně řídila chod celého paláce. A mladé císařovně stále dokola vysvětlovala, jak se má chovat, co má říkat, jak vládnout. Sissi se cítila ponížená, připadala si jako vězenkyně na vlastním dvoře. Své pocity svěřila deníku (ten spatřil světlo světa až dlouho po její smrti). Ta, která platila za nejkrásnější panovnici na světě a dokonce ji údajně měl chtít koupit perský šach, byla vlastně bezmocná, osamocená a vyčerpaná žena. Není divu, že začínala občas ztrácet vědomí...

Útěk od dvora

Dvůr oficiálně císařovninu nemoc pojmenoval - slabé plíce. Se souhlasem tchyně se mohla Sissi vydat do lázní na Madeiru. Sotva parník odrazil od břehu, dala si s chutí pivo. Náladu měla výbornou, byla opět svobodná. Tisk mezitím rozvíjel teorie, jak teskní po Františku Josefovi... Po návratu už nabraly události rychlý spád, manželství panovnického páru se začalo hroutit.

Románek s hrabětem a spiritistické seance

Krize v rakouské monarchii se prohlubovala v důsledku konfliktu s Itálií. Sissi začala navštěvovat spiritistické seance, byla pověrčivá a nikde neměla stání. Přitom si stihla střihnout románek s milencem z Uher, hrabětem Andrássym. Zlé jazyky dokonce začaly tvrdit, že dcera Marie Valerie není císařova. Císařovna vzdala boj s dvorním protokolem a všemi příkazy a zákazy a rozhodla se starat jen o svoji krásu. Prioritou se stal její vzhled. Hřeben a zrcadlo byly insignie její moci. Vrhla se na jízdu na koni, turistiku, šerm a další sporty. Nejdůležitější byla samozřejmě váha. Sisii měřila 172 centimetrů a vážila 50 až 55 kg!

Petr Vokáč

(Dokončení v příštím čísle)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501011
DnesDnes660
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3701
Tento měsícTento měsíc12357

Partnerské weby

apartman banner