Zinek je významný minerál, bez něhož se neobejde žádná buňka v těle. Tvoří součást enzymů - chemických látek - které v organismu ovlivňují nejrůznější tělesné procesy, od trávení až po hojení ran. Tělo obsahuje dva až tři gramy zinku, který je v očích, játrech, kostech, pro statě, ve vlasech. Organismus je závislý na neustálém příjmu z venkovních zdrojů, neukládá si ho do zásoby a nedostatek se projeví velmi rychle. Například zhoršeným viděním, nechutenstvím, ztrátou chuti a čichu, nepravidelnou menstruací, bílými skvrnami na nehtech, poruchou imunity a mnohými dalšími poruchami.

Volné radikály
Zinek má důležitou úlohu při ochraně organismu před škodlivými látkami. Používá se při prevenci poškození kadmiem a olovem a snižuje toxické účinky těchto kovů, které mohou být přítomné v pitné vodě a ve výfukových plynech, případně ve stravě. Zinek chrání před vlivem volných radikálů svým vlivem na stabilitu buňkové membrány.

Ztráta chuti k jídlu
Lidé s vrozeným onemocněním acrodermatitis enteropathica nejsou schopni absorbovat zinek. Spolu s lidmi trpícími onemocněním charakterizovaným poruchou vstřebávání - celiakie, Crohnova choroba nebo s chronickými chorobami ledvin, cystickou fibrózou, poškozením pankreasu a podobně patří k rizikové skupině lidí s nedostatkem zinku, u kterých se může projevit ztráta chuti k jídlu.

Zinek a impotence
Zinek je bezpodmínečně nutný k zdravému vývinu všech rozmnožovacích orgánů, účastní se tvorby pohlavního hormonu testosteronu. Je důležitý i pro pohlavní výkonnost mužů, tvorbě spermií. Podle nejrůznějších zdravotních studií je prokázána spojitost mezi zinkem a zdravou prostatou, deficit zinku zapříčiňuje vývin zánětu prostaty,

Minerál pro krásu
O zinku se tvrdí, že má vliv na krásu. Díky němu máme zdravou pleť, udržuje zdravou pokožku, doporučuje se při léčbě nejrůznějších nežádoucích kožních projevů a defektů, například při lupence, akné a podobně. Zinek blahodárně působí na kvalitu vlasů i nehtů.

Vstřebávání zinku
Vstřebávání zinku mohou bránit různé léky, ale i alkohol, steroidy, antikoncepční tabletky či pití vody s obsahem mědi nebo uhličitanu vápenatého. Hladina zinku může klesnout při užívání diuretik, hormonů v tabletkách, kyseliny listové ve velkých dávkách a graviditě.

Doporučená denní dávka
Zinek je součástí multivitaminových přípravků. Jako potravinový doplněk může podporovat přirozenou obranyschopnost organismus a léčbu některých onemocnění, jako je chronický únavový syndrom, revmatická artritida, roztroušená skleróza, snížená funkce štítné žlázy, upravuje hladinu inzulínu.
(pru)

DODATEK
Největším zdrojem zinku v potravě jsou například ovesné vločky, hovězí a vepřové maso, sýry, dary moře, neloupaná rýže, houby, ořechy, luštěniny, celozrnná mouka, pšeničné klíčky.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472935
DnesDnes340
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3350
Tento měsícTento měsíc4565

Partnerské weby

apartman banner