Záhadný Werwolf (Vlkodlak) patřil k několika nacistickým organizacím, o jejichž působení a struktuře existuje jen pramálo ověřených údajů. Většina spisů obsahuje jen neúplná fakta, popisy trestných činů, protokoly o výsleších svědků či obžalovaných. Jednou z mála stop je doložená činnost záškodnického semináře v Doksanech a Rheinsbergu. Svědkové už dávno zemřeli, dokumenty byly zničeny.
Praktická cvičení Werwolfu probíhala například na Benešovsku, ve zdejším výcvikovém prostoru SS. Už počátkem dubna 1945 se ozvala ilegální stanice Werwolf, v květnu téhož roku se znaky „vlkodlaků“ objevily na náměstí v Broumově. Útoky pod rouškou jakési tajné organizace byly vedeny také na Liberecku, v Krkonoších, na Šumavě a Tachovsku.
Kromě Werwolfu prý existovala i jakási pobočná buňka odboje, nazývaná Gabriel, ta sdružovala část nacistů z řad lesního personálu, bývalé hostinské a zemědělce. Zůstali ve svém kraji i po válce a měli podle pokynů škodit demokratickému státu. Stejnou záhadou byla i záškodnická skupina z Krkonoš. Své sídlo měla na Černé hoře. V tehdejší Sokolské boudě bylo údajně připravováno několik stovek záškodníků pro konspirační práci ještě před koncem II. světové války. Ještě v šedesátých letech minulého století se v černohorských oblastech nalezlo několik beden s municí, mimo jiné i součásti talířových min.
Organizace Werwolf nabyla téměř démonických rozměrů, a to díky doopravdy perfektní propagandě. Trochu se zapomínalo i na ostatní tajné společnosti: Adelbader, Zeppelin atd. Dodnes kolují pověsti o tajných skrýších a skladištích, nikdy neobjevených. Zůstaly údajně zapomenuty na Šumavě, Karlovarsku či Broumovsku. Několik skrýší se má nalézat i v okolí Police nad Metují. Stopy však zakryl čas...
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429158
DnesDnes759
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4356
Tento měsícTento měsíc24637

Partnerské weby

apartman banner