První církevní historik Eusebius z Cesareje tlumočí vyprávění, podle kterého svatý Tadeáš na příkaz apoštola Tomáše zanesl králi Abgarovi z Edessy „Kristovu tvář“. Této unikátní, jedinečné památce hrozilo vážné nebezpečí, když v noci ze 3. na 4. prosince 1532 vzplanul v sakristii kaple požár. Stříbrnou schránu, která se již v žáru téměř začínala tavit, bez ohledu na svůj život zachránil kanovník Filibert Lamber.
Na plátnu, které schránka ukrývala, však po celé délce zůstaly dva zuhelnatělé pásy. Navíc ho silně promočila voda při hašení. Naštěstí bez poskvrny zůstala střední část plátna s otisky těla ukřižovaného Ježíše. Osm propálených míst vyspravily klarisky. V únoru 1536 relikvie před postupujícími francouzskými vojsky putovala přes Turín a Vercelli do bezpečí v Nizze.
Uplynulo 33 let, než se plátno definitivně vrátilo do Turína, kde pro něj při katedrále zbudovali kapli. Nyní je uloženo ve schráně v turínské katedrále na severu Itálie. S jeho pomocí před nedávnem odborníci sestavili digitální portrét mladého Ježíše Nazaretského. Ve svých 12 letech měl nejspíš lehce zvlněné vlasy a „veselý výraz obličeje“ , spíš až dívčí rysy.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459206
DnesDnes381
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2332
Tento měsícTento měsíc10152

Partnerské weby

apartman banner