V Mnichově Hradišti byl na místě někdejší gotické tvrze v 17. století postaven renesanční zámek, který byl později (kolem roku 1700) přestavěn a rozšířen na honosné sídlo.
Zámek je údajným rejdištěm duchů, alespoň to tvrdí někteří starousedlíci. Aby ne, vždyť zde byl řadu let umístěn rozsáhlý valdštejnský archiv. Zámek totiž patřil Valdštejnům až do konce II. světové války. Duchové se ohlašovali klepáním, skřípotem a těžkými kroky. Neviditelné postavy procházely zamčenými místnostmi a různě hýbaly inventářem. Taková strašidla najdeme na každém hradu či zámku, a nejde jen o nějaké pohádky. Četná svědectví o nich nacházíme přímo od personálu, kastelánů, od lidí zkušených a odborně vzdělaných.
Například jedna z archivářek se v 70. letech v Mnichově Hradišti potkala pozdě odpoledne s „kráčejícím duchem“ přímo na zámku. Prý tehdy vyprávěla, jak v přízemí uslyšela těžké kroky. Duch se zastavil jen kousek od vyděšené ženy a následně se vracel postranní chodbou zpět. Zajímavé bylo, že se vše přihodilo 25. února, ve výročí vraždy proslulého Albrechta z Valdštejna.
Zámečtí duchové občas vyděsili i návštěvníky. Pan Antonín se před areálem setkal v roce 1978 s podivnou postavou v černém plášti. Když vykřikl úlekem, postava rázem zmizela. V zámku straší i přízrak Františka Valdštejna, který tu zemřel v roce 1722. Duch fungoval jako klasický poltergeist, hřmotící přízrak.
Budovy stojí na místě velmi starého panství, již neexistující tvrz byla podle pověsti také oázou démonů, pravidelně se tu objevovali. Údajně měli do našeho světa pronikat skalní puklinou, která byla později zasypána. Dnes už nikdo neví, kde se podezřelé místo nacházelo. Je tedy docela možné, že Valdštejnové už strašidla zdědili. Ke svému majetku byli rodoví příslušníci velmi fixováni, proto jejich duše nenalezly klid ani po smrti...
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451416
DnesDnes513
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3447
Tento měsícTento měsíc2362

Partnerské weby

apartman banner