Řezné rány
K zastavení krvácení jak u lidí, tak i u zvířat, se často používaly výtrusy hub pýchavek. Proto mnohé venkovské rodiny mívaly doma usušené pýchavky pro první pomoc a užívali je i holiči, když někoho neopatrně řízli. Dokonce též hluboké řezné rány se často léčily pavučinami a na

řezné rány i na zhmožděniny se s oblibou používaly lihový extrakt z korunních plátků lilie bělostné.
Ušní obtíže
Při bolestech v uchu se na venkově často opekla malá cibulka a vložila se do ucha, nebo se k uchu přiložil kus mušelínu, v němž byly zabaleny horké vařené cibule. Někdy se při potížích do ucha kapala rovněž šťáva z pórku.
Bolesti zubů
Tradiční léčbou se stalo namočení nebíleného papíru do octa, který se posypal pepřem nebo hořčicí a uvázal kolem tváře, aby se bolest zubů zmírnila. Strouhaný křen přikládaný ke tváři se pak používal nejen na bolest zubů, ale právě tak na neuralgii. V některých případech se na bolavý zub kapala i levandulová voda. K dalším známým domácím léčebným prostředkům patřilo žvýkání hřebíčku nebo listů ostružin.
Bolení v krku
Jedním z méně příjemných léčebných postupů bylo uvázat postiženému kolem krku propocenou ponožku. Jinak většinou lidé s bolestí v krku dostávali lžičku marmelády z černého rybízu, zředěnou trochou horké vody, směs medu a čerstvé citronové šťávy v horké vodě nebo nálev šalvěje ke kloktání.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454358
DnesDnes392
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2265
Tento měsícTento měsíc5304

Partnerské weby

apartman banner