Jedním z tajemných a pověstmi opředených míst Lounska je nedostavěný chrám při klášteře klarisek v Panenském Týnci. Toto místo, o němž se kroniky prvně zmiňují roku 1115, kdy představovalo knížecí majetek, se nachází 11 km jihovýchodně

od Loun směrem na Slaný, vzdušnou čarou pouhých 6 km od památné a bájné Peruce.
V dávných časech ležel Panenský Týnec na důležité obchodní stezce, která se v pozdějších staletích nazývala císařská silnice. Dějiny této obce, později dokonce malého městečka, jsou úzce spjaty se zdejším klášterem, který nechal roku 1280 založit Habart ze Žerotína, jenž sídlil na nedalekém hradě Žerotín.
Zóna silné pozitivní energie
Klášter klarisek v Panenském Týnci, k němuž též náležel rozsáhlý pozemkový majetek, se stal třetím františkánským klášterem v Čechách. Ten sice díky nadacím zakladatelského rodu vzkvétal, ale přesto se nevyhnul několika požárům a jiným útrapám. Za husitských bouří došlo k jeho vypálení a ani během řady oprav kláštera se nikdy nepodařilo dostavět impozantní loď konventního chrámu z let 1382 až 1410, o němž se stavební odborníci domnívají, že torzo chrámu náleží k huti Petra Parléře - stavitele Svatovítského chrámu v Praze.
A tak zůstává několik nezodpovězených záhad. Například kým byla stavba chrámu založena a proč nebyl nikdy dostavěn. A třebaže dle odkazu kronik a zápisů existuje hned několik možných variant, tu jedinou skutečnou pravdu se už asi sotva dozvíme. S jistotou však můžeme konstatovat, a psychotronici to ve svých měřeních dokázali, že nedostavěný chrám stojí na mimořádně silné pozitivní zóně energie.
Tato pozitivní energie má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života. Proto pobyt zde či časté návštěvy tohoto místa jsou doporučovány zejména lidem trpícím nejrůznějšími depresemi, nedostatkem sebevědomí, přecitlivělým, cholerikům, i těm se sklony k sebevraždě. Energie vyzařující v presbytáři posiluje obranyschopnost organismu. Delší pobyt nebo časté návštěvy při posezení v trávě uprostřed chrámu doporučují psychotronici rovněž lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po veškerých úrazech hlavy.
Ráj milenců i filmařů
Nedostavěný tajemný chrám monumentálního vzezření k sobě přitahuje zejména citlivé, nadané a vnímavé lidi, umělce, starší osoby, ale i milence. Konají se tu i svatební obřady neobvyklých forem, připomínající kultovní tradice, které v tomto jedinečném romantickém prostředí za přísunu průzračné, čisté a blahodárné energie zdejší obecní úřad příležitostně koná.
Torzo chrámu v Panenském Týnci patří k nejcennějším a nejpůsobivějším památkám a pozoruhodnostem celého kraje, takže neušlo ani pozornosti filmařů, kteří už několikrát natáčeli právě v těchto prostorách. Točil se tu například snímek Kytice od K. J. Erbena ve zpracování režiséra F. A. Brabce.
V poslední době se místo stalo cílem různých záhadologů a senzibilů, kteří došli k závěru, že právě zde by mohla být pohřbena jedna z velmi významných postav našich dějin, která byla prohlášena za svatou. Vzhledem k tomu, že klášter klarisek byl postaven pro sv. Anežku Českou, lze spekulovat, že by mohlo jít o tuto světici.
Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450960
DnesDnes57
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden2991
Tento měsícTento měsíc1906

Partnerské weby

apartman banner