Asi kilometr jihovýchodně od šumavské železniční stanice Lipka stávala Tomášova huť. Poprvé je horská sklárna připomínána v roce 1601. Původní majitel Balcar ji prodal Tomášovi Riencyklovi. Proč? Údajně se dostal do finančních

potíží díky zlým silám a démonům. Balcar si povšiml, že v blízkosti hutě řádí jakési bludičky, záhadná světýlka. Když se o nich pohrdavě vyjádřil před svým huťmistrem, hned další noc začalo hořet v přilehlém skleníku. Tomáš Riencykl huť několikrát přestěhoval, ne kvůli démonům, nýbrž kvůli úbytku paliva. Dříve se malé sklárny stěhovaly, když se les kolem nich vykácel. Je zajímavé, že i Riencyklův tým pronásledovala ona podivná světýlka. Nakonec Tomášova huť roku 1722 vyhořela a provoz již nebyl obnoven. Na místě někdejší sklárny byl postaven kamenný objekt s hospodářskými budovami. Dům ale nájemci opustili. Důvod? Prý zde neměli klid kvůli strašidlům. I v tomto domě vznikly dva záhadné požáry, nakonec shořel i sklad dřeva. Objekt byl znovu přestavěn, s novým celokamenným, a tedy bezpečným, komínem. A světe div se, nebylo to nic platné! V roce 1959 dům opět vzplanul.
Tomášova huť v 18. století produkovala hlavně tzv. „pateříky“, korálky do růženínů. Také se tu vyráběly okenní terče ze smaragdového skla. Dochoval se i unikátní hraniční kámen z roku 1711, byl postaven na hranicích mezi Tomášovou a Šeravskou hutí. Občas u něj postávala tajemná postava v klobouku. Starousedlíci byli přesvědčeni, že se jedná o ducha posledního majitele objektu, jmenoval se Franz Tischler. Hlídal svůj někdejší majetek i ze záhrobí?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471599
DnesDnes185
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2014
Tento měsícTento měsíc3229

Partnerské weby

apartman banner