Třetí největší saský kraj může jen stěží někdo přetrumfnout pestřejší paletou přírodních krás, historických pamětihodností i bohatého kulturního života. Jako nepřetržitá páska se plazí Lužická Nisa od Žitavy na jihu až do Bad Muskau na

severu krajem Neisseland. Je lemována z levého i pravého břehu bohatou historií Slovanů.
S Čechami sousedící kraj Görlitz nabízí kouzelnou krajinu, jedinečné pozoruhodnosti nebo staleté tradice, jejichž původ pochází z dob, kdy tu působili Cyril a Metoděj, slovanští věrozvěstové. Území patřilo pod vládu Sámovy i Svatoplukovy Velkomoravské říše. Městem Görlitz procházela významná obchodní stezka Via Regia.
Unikátní postní plátno i klášter sv. Zdislavy
Z Čech spolu s řekou Mandavou Lužická Nisa míjí bizarní nejmenší horstvo Německa, které v minulosti činilo Žitavu nedobytnou pro husity. Přemyslovské královské město je plné památek po českých králích a posléze i emigrantech. Pyšní se postním plátnem s biblickými malbami z roku 1472. Městská čtvrt Dittelsdsorf je pohádková dědinka s podstávkovými domy.
Klášter St. Marienthal v Ostritz založila v roce 1235 manželka Václava I. Kunhuta spolu s matkou svaté Zdislavy Sibylou. Zdejší současnou cyklostezku je možno střídat s gumovými čluny a plout nádhernými peřejemi uprostřed skalní scenérie. Hirschfelde nabízí pohled na historii dolování uhlí. O několik kilometrů dál Lužická Nisa zaplavila důl Hagenwerda a vytvořila obří jezero Berzdorf.
Žhářku nakonec upálili
Krajské město Görlitz má množství kulturních památek i bohatou historii. V dobře udržovaném starém městě, v četných muzeích, lze poznávat devítisetletou historii. Při prohlídkách centra udivuje na 4 000 restaurovaných architektonických památek. Během jednoho prohlídkového okruhu lze poznat zdejší architekturu od pozdní gotiky, přes renesanci a baroko až po současnost.
Městečko Königshain je pro změnu proslulé nádhernými lomy žuly a centrem horolezců. Rothenburg je nejvýchodnějším malým městem Německa s muzeem letectví a neobvyklou historií požárů, z nichž dva založila žena, která byla posléze za žhářství upálena.
Češi založili městečko Niesky, které má tradici Českých bratří a pověstnou historií staveb dřevěných domů. Sousední Weisswasser je městem sklářů, kteří vyráběli první televizní obrazovky.
Úplně na severu kraje lze najít unikátní památku UNESCO - Fürst-Pückler-Park v Bad Muskau (česky Mužakově), jenž je největším středoevropským parkem v anglickém stylu. Tvůrce parku, kníže Pückler, elegantní švihák a milovník žen, byl v devatenáctém století znám v Brně, kde se v restauraci v Králově Poli ukrýval před věřiteli. Zajímavá je osada Schleife, kde žije skupina Lužických Srbů se svým jedinečným dialektem a živou tradicí. Osada je centrem srbské kultury, kde lidé stále nosí kroje a pořádají folklorní slavnosti.
Text a foto: Milan Turek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380902
DnesDnes64
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3700
Tento měsícTento měsíc8331

Partnerské weby

apartman banner