Jedním z nejposvátnějších hinduistických poutních míst je Dwarka, která se nachází na západním výběžku poloostrova Kathiawar v indickém státě Gudžarát.  Město, jehož historie sahá až do roku 2000 let př. n. l., prý založil

bůh Kršna.

Podle hinduistického eposu Mahábhárata Kršna založil Dwarku na dvanácti ostrůvcích vyzdvižených z moře a na tomto místě také nějaký čas žil. V té době bylo město plné nádherných domů, zahrad a jezírek. Obyvatelé se zdobili šperky a ozdobami, voněli parfémy i santalovým dřevem, obchod vzkvétal a na mnoha zdejších tržištích se dalo koupit všechno myslitelné. Společenský život byl na vysoké úrovni, básníci město opěvovali a vzkvétalo náboženství.

Jenže pak odešel Kršna do svého nebeského domova a Dwarku pohltilo období temnoty Kálí-juga a moře. Podle dochovaného popisu se moře vylilo do města na pobřeží a pohlcovalo jednu budovu za druhou, až po něm nezůstala ani památka. A stalo se tak během krátké chvilky.

 

Co zapříčinilo zkázu?

Vědci se domnívají, že za zkázou Dwarky byla neúprosná eroze pobřeží, která postupovala přibližně čtyři metry za rok. Špatně naplánovaná kultivace pobřeží, škody způsobené bouřemi a záplavami, klimatické oteplování doprovázené vzestupem hladin oceánů mohly vést ke ztrátě půdy v důsledku pobřežní eroze.

Další teorie, která vysvětluje zkázu tohoto úchvatného města, spekuluje s možností, že kolem roku 1500 př. n. l. zasáhla Dwarku smrtonosná vlna tsunami.

 

Přístav pod hladinou

Trvalo velmi dlouho, než mohli archeologové začít s průzkumem ztracené Dwarky. Teprve až ve třicátých letech 20. století se na výběžku poloostrova Kathiawar rozeběhly práce, v letech 1997 – 2001 se na průzkumu podílelo i Středisko podmořské archeologie Indického národního oceánografického institutu. A právě jeho archeologům se s nejmodernějším vybavením a technikou podařilo najít velké množství kamenných staveb, včetně zbytků starověkého mola. Více než sto nalezených kamenných kotev svědčí o tom, že Dwarka bývala od počátku indických dějin významným přístavem.

 

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst

Turisté ze Západu navštěvují i dnes Dwarku velmi málo, stala se však významným hinduistickým poutním místem. Je také jedním ze sedmi indických svatých měst, což znamená, že lidé, kteří v ní zemřou, dosáhnou podle legendy stavu mokšá. Tedy trvalého osvobození od utrpení.

Ludmila Veselá

 

DODATEK

- Původní dwarcké chrámy zničila v období od 11. do 15. století muslimská vojska. Byly však vždy znovu a znovu vystavěny. Současný chrám Džagatmandir, nebo také Šrí Dwarkadiš, pochází z roku 1730. Tyčí se do výše 52 metrů, je čtyřpatrový a podpírá jej 72 sloupů. Tento počet byl zvolen zcela záměrně, jde totiž o astrologicky významné číslo, zvané také Šemhamforaš.

- Poutníci navštěvují dnes Dwarku i kvůli hinduistické světici jménem Míra Bai. Ta se v 16. století zřekla okázalého a pohodlného života manželky mocného krále a zasvětila život uctívání Kršny.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454140
DnesDnes174
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2047
Tento měsícTento měsíc5086

Partnerské weby

apartman banner