Jsme na Rakovnicku ve středních Čechách.  Půjdeme-li do Plavečského vrchu (603 metrů nad mořem) po žluté turistické značce, dostaneme se k někdejšímu loveckému zámečku Svatý Hubert, kterému se zjednodušeně

říkalo Hvězda. To proto, že jednopatrová budova vyrostla na osmiúhelníkovém půdorysu. Stavba v sobě ukrývá odkazy k posvátné geometrii, je kamenným zesilovačem energie křižovatky cest, na níž stojí.

Osmička, v magii veledůležité číslo, je všudypřítomná. Osmiúhelníkový půdorys s osmi stěnami doplňovala barokní věžička s lucernou. Má osm okének (jak jinak) a na vrcholku tepanou korouhvičku s jelenem. Na obvodu zámečku byly byty pro osm zaměstnanců. Unikátní objekt nechali na počátku 18. století zbudovat Černínové z Chudenic. Svatý Hubert je tak krásnou kopií zednářské věže (chrámu). Kdysi tu opatrovali i velký dubový stůl, který byl vykládaný zlatem a perletí. Stál v prvním patře a zřejmě hrál důležitou roli při seancích. Kacířské aktivity moudří a opatrní Černínové maskovali obyčejným zájmem o lov.

Velmi zajímavé je, že během II. světové války byl v zámečku zřízen jakýsi zajatecký tábor s podivným určením. Svatý Hubert byl roku 1939 přičleněn k Německé říši.  Proč vlastně? Těžké časy čekaly na Hvězdu po roce 1948.  Za socialismu byl zámeček zdevastován a cenné památky zničeny nebo rozkradeny. Řádění ušel jen magický zvon z bývalé kaple. Pochází snad ze 16. století a jeho hlas prý zaháněl démony. Nebo někoho naopak přivolával?

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450731
DnesDnes510
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2762
Tento měsícTento měsíc1677

Partnerské weby

apartman banner