Každoročně brázdí Evropu stovky poutníků, kteří se pěšky ubírají do španělského Santiaga de Compostela. Ti maďarští si obvykle dopřejí zastávku v obci Lébény, kde se tyčí výjimečný románský chrám zařazený mezi nejvýznamnější

připomínky středověké epochy na území Maďarska.

Dobře ukrytá památka

Pro nás zatím Lébény zůstává velkou neznámou, přestože leží nadosah populárního Györu, neboli Rábu, kam jsme dříve hojně jezdili především za nákupy. Nyní si Györ získal u českých i slovenských návštěvníků přízeň svými termálními prameny a oblíbeným zážitkovým aquaparkem. Očistu těla tak lze následně obohatit povznesením ducha.

Lébény zprvu připomíná klasickou západomaďarskou vesnici, do dálky roztaženou po okolní rovině. Teprve na poslední chvíli se nad střechami chalup objeví vysoké kamenné věže. A s nimi úchvatný chrám, jaký bychom v podobném místě stěží očekávali. Bělostné zdi kostela sálají poledním horkem, architektura svatyně zcela jasně signalizuje románskou éru.

U nás najdeme podobnou ukázku čistě románského stavitelství opravdu jen stěží. Snad jedině bazilika svatého Prokopa v Třebíči může být považována za konkurenci, ovšem ta již spadá do přechodového období na počátku gotiky.

Shromaždiště na prahu putování

I mne sem svedla náhoda, když jsem na Lébény úplně neplánovaně narazil při studiu materiálů o hlavních románských památkách Maďarska.

Za zrod chrámu je třeba vyslovit dík benediktinským mnichům. Datací svého vzniku spadá do počátku 13. století. Původně kostel patřil ke klášteru. Patronem svatyně se stal svatý apoštol Jakub. A podle tradice se zde už dávno shromažďovali poutníci před dlouhou cestou do Santiaga de Compostela. Klášter později zaniknul a rovněž kostel byl mnohokráte vypálen i zpustošen. Nakrátko se dočkal také barokních úprav, avšak během 19. století prodělal citlivou  rekonstrukci, která s minimem rušivých zásahů dokonale zdůraznila jeho románský charakter. Zvenčí vyniká kontrastem jednoduchého zdiva a křehkých detailů maximálně propracovaných portálů. Současně kouzelná kamenná symfonie středověku nezmenšenou mírou dominuje chrámovému interiéru.

Mám štěstí, že jsem přišel ve správnou hodinu. Průvodce uvnitř mne ve věci symbolického vstupného odkázal na kovovou kasičku a nad zákazem fotografování mávnul rukou. Pokorně procházím kostelní lodí a s respektem obdivuji jedinečné dílo starých mistrů výrazně ovlivněné obdobnými stavbami evropského jihu. Dnes se z Lébény nazpět do jižních zemí vydávají skupinky poutníků. Starodávný kostel se tedy opětovně stal jejich pomyslným shromaždištěm a zároveň poslední duchovní tečkou před maďarsko-rakouskou hranicí.

Text a foto: Jakub Hloušek

 

DODATEK

Svatojakubská cesta v Maďarsku

Nástupním místem nově koncipované Svatojakubské poutní cesty v Maďarsku je budapešťský nultý kilometr. Na zhruba dvousetkilometrovém úseku do Lébény představí poutníkům několik klíčových církevních i světských památek. Vrcholný magnet této etapy tvoří monumentální opatství v Pannonhalmě, které bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Mezi další pozoruhodnosti trasy patří ruiny románského kostela nad obcí Zsámbék či město Tata se zajímavým hradem. Z Lébény stezka pokračuje do obce Rajka, kde překročí rakouskou hranici a přes Wolfsthal se přiblíží k Vídni. Pak se následně ubírá napříč kontinentem do francouzského Le Puy-en-Velay, kde začíná nejhojněji užívaná trasa legendární poutě ke hrobu svatého apoštola Jakuba Staršího v Santiagu de Compostela.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451401
DnesDnes498
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3432
Tento měsícTento měsíc2347

Partnerské weby

apartman banner