K obrazu naší minulosti neslouží jen historická fakta – vždyť je známo, že pověst má vždy nějaký reálný podklad. Leckdy i atmosféra krajiny, a to zvláště kolem hradů či zřícenin, nás dokáže přenést do jiného světa. Pod vrstvou

mýtů a alegorií bývají ukryty ty největší pravdy.

Zřícenina hradu Rabštejn se nachází nedaleko Rýmařova. První písemná zmínka pochází z roku 1318, zřejmě byl postaven Hrabišem ze Švábenic, postupně jej získal král Jan. Hrad prošel řadou změn, na začátku 16. století jej získali Žerotínové do zástavy. Ovšem již roku 1759 je hrad uváděn jako definitivně pustý.

A jak je to se zdejší pověstí? Mezi lidmi panovalo přesvědčení, že hrad stojí na jednom z vrcholů tzv. magického trojúhelníku. Odtud mohou své tajné rituály vykonávat například čarodějové. I dnes citlivější osoby vnímají v okolí jakousi pozoruhodnou energii, jež zesiluje v blízkosti hradu a jeho zdí.

Šaman z Laponska

Na přelomu 14. a 15. století působil prý ve službách hradního pána čaroděj, který se krom jiného zabýval zažehnáváním zla. Záhadně však posléze zmizel neznámo kam, zanechal však poselství, že se vrátí za tři sta let. Tak se prý i stalo. Několikrát byl viděn shrbený stařec a tajemné stíny – v ten moment se velmi ochladilo a na nebi se objevily černé mraky. Povídá se, že stín čaroděje je možné vidět i dnes, zvláště když se náhle zatáhne obloha.

Z dob ještě starších se zase objevuje zmínka o jakémsi šamanovi, který na hradě měl působit. Vše začíná příběhem o rytíři von Glessenbergovi, který soupeřil s bratrem Volkmarem o šlechtičnu Hildegardu von Stein. První bratr dostal podmínku, že se spolu s otcem vyvolené zúčastní křížové výpravy. Padl ale do zajetí  a až po několika letech se mu podařilo uprchnout. Zažil řadu dobrodružství a dostal se až do Laponska, kde se spřátelil se šamanem.

Rytíř toužil vyzvědět, co dělá a zda vůbec žije jeho snoubenka. Odpovědi se mu dostalo. Hildegarda von Stein se provdala za jeho bratra a zásnubní prsten, který před odjezdem od rytíře dostala, zahodila do hradního příkopu. Prsten však zachytil havran do zobáku, a když šaman pracoval dále, snesl se ze stromu a před rytíře onen prsten upustil. Odtud prý i název hradu Rabenstein – Havraní kámen.

Je jisté, že rytíř se cítil uražen. Vrátil se domů a vypálil hrad Stein, ovšem netušil, že jeho bratr a Hildegarda se zachránili útěkem tajnou chodbou. Pak na své panství pozval šamana, který zde nějaký čas provozoval tajemná umění.

Petra Koudelková

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451437
DnesDnes534
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3468
Tento měsícTento měsíc2383

Partnerské weby

apartman banner