Do souboru nových kulturních památek se dostalo i mariánské poutní místo v Hejnicích. Má velmi zajímavou a tajemnou historii. Zázračný obraz Panny Marie Hejnické patřil mezi největší poutní magnety na úpatí Jizerských hor. Do Hejnic ještě během

první poloviny minulého století proudily tisíce věřících, v období století devatenáctého jich pak bylo mnohonásobně více. Slávu místa odstartovala zázračná událost. Pověst praví, že chudičký sítař a řešetář z blízkého Luhu truchlil nad nemocnou manželkou a dítětem. Při hledání vhodného dřeva zabloudil až do hejnického údolí. Pojedl suchý chléb, napil se ze studánky a usnul pod stromem. Ve snu se mu zjevil zlatý strom s nádhernými andělskými bytostmi. Jeden z božích poslů pravil, aby sítař v blízké žitavské tržnici (německé město Zittau) koupil svatý obrázek s Pannou Marií a pověsil ho na strom. Jeho žena i dítě se rázem uzdraví. Řemeslník poslechl a andělská prognóza se vyplnila.

Trest boží za věznění sochy

Zdejší překrásný barokní chrám postavila stavební huť Tomáše Haffeneckera podle plánů Johanna Fischera z Erlachu. Fischer i Haffenecker věděli, že se podílejí na zrození výjimečného kostela, proto dílu věnovali celých sedm let. Magická sedmička pak provázela nové poutní místo na každém kroku. Před chrámem tu prý stal ještě menší kostelík, předtím ještě dřevěná kaplička. Hejnické poutní místo od počátku provázela osudová nepřízeň. Panna Maria sice léčila a pomáhala, ale světské úřady jí poněkud nepřály. Během reformace evangeličtí majitelé panství nechali kostel uzavřít, konflikt údajně řešil až císař Rudolf II. Z chrámu byla odvezena i slavná Černá madona, říkalo se jí také Mater formosa (Sličná máti). Šlechtična Kateřina sochu zavřela do frýdlantského zámku, který záhy stihl trest boží. Panské sídlo vyhořelo. Až v době pobělohorské hrabě František Clam Gallas založil u kostela i malý františkánský klášter. Po roce 1989 sem opět začali jezdit potomci německých vysídlenců, Češi, Poláci a Slováci.

JIŘǏ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432104
DnesDnes693
VčeraVčera860
Tento týdenTento týden2222
Tento měsícTento měsíc2222

Partnerské weby

apartman banner