Inuité, původní obyvatelé Grónska, největšího ostrova na světě o velikosti půlky Evropy, odjakživa uctívali přírodní božstva. Jejich nejvyšším představitelem je Matka, tedy moře. Kromě ní znají a uctívají také duchy hor a „měsíčního ducha“, který

představuje nebeské elementy, včetně pro ně zázračné polární záře. Největší duch je pro ně Sila tedy spojení vesmíru, počasí (tak důležitého pro tyto přírodní lovce) a dále zdravý rozum a vše, co je obklopovalo. Ačkoli dnešní obyvatelé Grónska jsou z 98 procent křesťané, stále drtivá většina z nich krom Ježíše Krista uctívá božstva své staré víry.

Přes Ochranov do Zelené země

Jen těsně po nejstarším křesťanském misionáři, kterým byl Nor Hans Egede, na ostrov dorazila na palubě dánské lodě Caritas - 20. května Léta Páně 1733 - trojice Moravských bratří: Kristián David a bratranci Matěj a Kristián Stachové. Jednalo se o náboženské uprchlíky, které kvůli jejich protestantské víře, praktikované jako následovnici Jednoty bratrské, doslova pod hrozbou mučení a smrti vyštvali z jejich vlasti tehdy dočasně triumfující katolíci a cizáci okupující České království. Po přechodu české a lužické hranice na čas zakotvili v lužickém Ochranově (Herrnhutu), který právě Kristián David založil po dohodě s majitelem tamního panství knížetem Zinzendorfem. Sem se postupně z Čech před terorem uchýlily stovky a tisíce nešťastných protestantů. Bylo jich tolik, že většina stejně musela časem pokračovat dál do světa, kde zakládali své často dodnes existující a prosperující misie. To byl právě i případ moravské misionářské trojice. Ta to zpočátku na „Zelené zemi“ (překlad původního středověkého názvu ostrova daného Vikingy, za jejichž objevení ještě před změnou klimatu byl ostrov podstatně příjemnějším místem k životu) neměla vůbec lehké a spíše než obracení pohanů na správnou víru se krajané museli hodně snažit, aby vůbec v nehostinné pustině přežili.

Kde žili zlí duchové?

Svou první bohoslužbu museli Moravští bratři udělat pod širým nebem, a byli při ní zhusta překřikování spílajícími a vyjícími severními Inuity, ba i pár kamenů podle dochovaných starých dopisů přilétlo. Pak se Moravané pustili do práce. Bylo třeba ještě před příchodem polární zimy zasadit obilí a postavit z drnů domky nové osady pojmenované hrdě Nová Morava, později i dřevěný kostelík. Jenže obilí nešlo do věčně zmrzlé země vůbec zasadit. Krajané tedy museli začít obchodovat s nedůvěřivými Inuity. Opatrně se vydávali na průzkum ostrova dál od misie Nová Morava a k údivu domorodců se odvážili i do jeho nitra, nejen podél pobřeží. Inuité (neprávem nazývaní Eskymáci, což jim samotným vadí, protože to v jejich řeči znamená „pojídači syrového masa“) se totiž ledovci pokrývajícímu dnes celý střed kdysi kvetoucího zeleného ostrova odjakživa vyhýbali. V jejich víře zde totiž žili zlí duchové.

Finta s beránkem příliš nevyšla

Zlomit počáteční nedůvěru se podařilo Kristiánu Davidovi poprvé, když během jedné z bohoslužeb chtěl Inuitům ukázat symbol křesťanské dobroty a lásky - beránka. Jenže lidé, kteří toto zvíře viděli poprvé ve svém životě a navíc neuměli ani slovo česky, dánsky nebo německy, se ještě více zatvrdili. Pak kněze napadla finta a jako symbol křesťanů jim ukázal tuleně, kterého naopak znali velmi dobře. Když pak navíc Inuity začala strašlivým způsobem kosit epidemie neštovic, proti kterým neměla jejich těla obranu, Moravští bratři o ně dojemně pečovali. A bylo vyhráno. Trojice českých protestantů navíc dala Inuitům základy jejich vlastní grónské gramatiky, které později doplnil další misionář od nás - Samuel Kleinschmidt. Trojice prvních misionářů z Čech a Moravy totiž nebyla jediná, která doputovala do nehostinného Grónska. Za 167 let se zde v šesti misijních stanicích vystřídalo několik desítek mužů původem z Českého království (než byli v roce 1900 Dány donuceni ostrov opustit) a díky tomu se Moravští bratři z Jednoty bratrské stali v Grónsku silnou a dodnes uznávanou etapou kulturních dějin tohoto největšího ostrova na Zemi.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2428206
DnesDnes549
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden3404
Tento měsícTento měsíc23685

Partnerské weby

apartman banner