Pobýváme v oblasti Českého krasu, o kterém se říká, že je branou do podsvětí a podzemních říší. Dalo se tudy vejít do paralelních světů, komunikovat se zásvětními bohy, démony a dalšími bytostmi? Prý ano.

 

Původní korálový útes Zlatý kůň dnes vypadá jinak než v dobách pravěkých moří. Na jeho západním výběžku ale stále existuje tajemné místečko Zlatá brána a jeskyně Na Kotýzu. Kotýz byl původně západní výspou celého vápencového hřbetu, ale těžbou byl rozčísnut. Rozervaný zbytek dnes vypadá poněkud bizarně a strašidelně. Zlatá brána zřejmě patřila ke starému keltskému kultovnímu místu. To však ještě nebylo branou, nýbrž hradištěm s pásy valů, dokonale chráněným před nezvanými hosty. Podle děsivých pověstí zde vládne obávaná bohyně Kotyz či Kotyza. Za svitu Luny jezdí krajem na magickém alabastrovém koni, spřádá osudy a kontroluje lidem jejich sny. Její kolegyně, mocná bába Koda, jezdí na rozhrkaném voze taženém dvojicí vraníků.

Co zpodobňovaly tajemné rytiny?

Zajímavé jsou i zkazky o uložených pokladech. Jeden měl ležet u nejmohutnější jeskyně, jenže její strop se propadl do dutin. U kráteru a brány můžeme najít patrné stopy hledačů kovů i pokladů z 18. a 19. století. Právě tehdy došla rakousko-uherským úřadům trpělivost a v 80. letech předminulého století byl vstup uměle zavalen, protože zde beze stopy zmizelo několik lidí, kteří doufali, že pomocí bohyň závratně zbohatnou. Či se neopatrní hledači (bez magické ochrany) stali snadnou kořistí podzemních bytostí?

Další plápolající duchové se zjevovali i na tzv. Jelínkově skalním mostě či poblíž skalních slojí. V Děravé jeskyni našel archeolog František Prošek řadu nástrojů a paleolitické rytiny na břidlicových destičkách. Umění staré 12 tisíc let? Nebo spíše důležitá součást nezbytné magické ochrany před vlivem zdejšího podsvětí? Rytiny zpodobňovaly zvláštního tura a něco jako nosorožce. Mohlo se jednat o bájné tvory z paralelních světů?

Bohyni Kotyz nebo alespoň její dech a kroky prý můžete zaslechnout ještě dnes. Stačí sestoupit do podzemí a pokusit se ji přivolat poměrně jednoduchými rituály. Jestliže vám ukáže svou tvář, není odtud návratu. Vražedný dech mocné vládkyně vás omámí a usmrtí, pokud sami nezabloudíte ve slepých štolách a melancholických jeskyních.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432098
DnesDnes687
VčeraVčera860
Tento týdenTento týden2216
Tento měsícTento měsíc2216

Partnerské weby

apartman banner