V Čechách je hned několik míst, kam se dá vyrazit za vínem. Vinařská oblast Čechy se dělí na dvě části – mělnickou a litoměřickou. V Mělníku se víno pěstuje již od 14. století. Toto město je sídlem několika skvělých

českých vinařů, ale zároveň i centrem mnoha vinařských akcí. Kromě tradičního vinobraní, které patří jednoznačně k největším vinařským svátkům na území Čech, stojí za zmínku třeba každoročně pořádaná Vinná noc.

Dalším významným městem mělnické vinařské podoblasti je Roudnice nad Labem. Zámecké vinařství roudnické větve šlechtického rodu Lobkowiczů zde vyrábí víno již od začátku 17. století. V historickém městě Litoměřice naleznete expozici českého vinařství s archivem vín a poblíž vinařské obce Velké Žernoseky otevřené sklepy, po nichž můžete putovat jako po těch moravských.

Zapomenout ale nesmíme ani na Prahu, která ještě patří k mělnické vinařské podoblasti. I zde najdeme několik vinic, jako třeba Svatováclavskou na Pražském hradě, vinici pod Strahovským klášterem, vinici Grébovka, Salabku nebo Vinici svaté Kláry v Troji.

Vinařské Čechy netvoří jednolitou plochu hustě posetou vinohrady, ale jde spíše o jednotlivé ostrůvky a menší slunné lokality. Mezi ně pak patří vinařské a havířské město Kutná Hora, kde se historické památky a vinařství snoubí v jediném komplexu chrámu sv. Barbory.

(tz, ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472413
DnesDnes437
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2828
Tento měsícTento měsíc4043

Partnerské weby

apartman banner