Pojedete-li po silnici od Prahy směrem na Karlovy Vary, dozajista si všimnete zubaté zříceniny hradu zvaného Andělská Hora. Ten byl založen koncem 14. století a v jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce

1635 byl zpustošen švédskými vojsky a postupně se stal zříceninou. Zachovaly se dvě vstupní brány, zříceniny velkého paláce a obytné budovy horního hradu. Za husitských válek se v roce 1430 na několik let zmocnil hradu husitský hejtman Jakoubek z Vřesovišť. Z něj pak podnikal vojenská tažení do kraje a přitom ukořistil mnoho zlata a stříbra, které na hradě ukryl. Pověst praví, že na jednom kameni v hradních zdech je prý zobrazen vůz, který husité používali ke stavění vozových hradeb. Právě pod tímto kamenem by měl být poklad ukryt, ale doposud se nikomu nepodařilo místo objevit. Z hradu je nádherný výhled na Krušné a Doupovské hory a Slavkovský les. Místo vyzařuje velmi silnou pozitivní energii, která blahodárně působí na lidský organismus. Traduje se také, že je na tomto romantickém místě vhodné vyznávat lásku.

Romantické kulisy Balady pro banditu

Na Andělské hoře jsem u jedné z hradních bran potkal starší manželský pár. V džínách, květované košili a s čelenkou ve vlasech vypadali jako hippies. Pán se se mnou dal do řeči a poučil mě, že právě na tomto hradě v roce 1786 slavil své 37. narozeniny slavný německý básník, kterého prý velmi obdivuje – J. W. Goethe. Tak zde slaví se svou ženou také narozeniny, ovšem s obrácenými čísly. Bylo mu 73 let. Zříceniny hradu jsou pozoruhodné ještě z jednoho hlediska. Právě zde v roce 1978 sedával štáb a herci dnes už kultovního filmu režiséra Vladimíra Síse – Balada pro banditu. Okolí imitovalo krajinu okolo obce Koločava na Zakarpatské Ukrajině. Sedl jsem si a vzpomínal na nádherné herecké výkony Miroslava Donutila, Ivy Bittové a Boleslava Polívky. A poslouchal jsem starého hippie jak hraje na kytaru a zpívá songy Boba Dylana. Jeho žena ho doprovázela na foukací harmoniku.

Prostě letní idyla na starém gotickém hradě…

JIŘÍ GLET

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474337
DnesDnes85
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden678
Tento měsícTento měsíc5967

Partnerské weby

apartman banner