V sobotu 8. září 2018 bude na saské pevnosti Königstein neslýchaně hlučno. Více než 250 kanonýrů v uniformách (mj. historické osobnosti, saští lancknechti a příslušníci pruských dělostřeleckých brigád) ukáží návštěvníkům, jak se

kdysi střílelo z děl a kanonů. K vidění bude na 30 přesných kopií historických děl ze 14. až 19. století.

Historická skupina zámecké stráže „Schloßwache 1757 zu Schönburg Glauchau“ předvede na náměstí Paradeplatz vojenské cvičení a nácvik střelby. Saský královský inženýrský pluk „Königlich-Sächsische Ingenieurkorps 1813“ představí tehdejší měřicí přístroje a předvede způsob práce sapérů i postup, kterým vznikaly mapové náčrty a jak se zaměřovaly a budovaly dělostřelecké baterie.

Program začíná v 10.00 hodin na Paradeplatzu, manévry dělostřelectva nastanou o půl hodiny později a dělostřelecké salvy se nad údolím řeky Labe ponesou nejen dopoledne, ale také ve 14.30 a 15.30 hodin. V pevnosti bude po celý den znít hudba barokního tria Rokolino a chybět nebudou i další středověké atrakce.

Organizátoři upozorňují milovníky historie, aby se během manévrů v blízkosti děl zdržovali pouze s prostředky na ochranu sluchu. A také nedoporučují brát s sebou na akci pejsky, neboť během manévrů je úroveň hluku nejen na plošině pevnosti, ale i v celém okolí pevnosti, výrazně zvýšená a v důsledku toho by byli vystaveni nadměrnému stresu.

Akce je zahrnuta do běžného vstupného na pevnost.

(tz, luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504553
DnesDnes185
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2805
Tento měsícTento měsíc15899

Partnerské weby

apartman banner