Dcera trávila letošní dovolenou na Sardinii. Dozvěděla se, že zde v dávných dobách žila jakási civilizace, která tam zanechala památky v podobě podivných soch. Ví se o jejích tvůrcích něco bližšího?“

Karel P., Praha

 

Bezpochyby máte na mysli sochy z tzv. nuragské kultury, které zde byly objeveny před 44 lety. Soudí se, že byly ještě starší než ty, které vytvořili starověcí řečtí sochaři. Vypadaly však velmi odlišně. Archeologové jich z nalezených úlomků poskládali téměř čtyři desítky. Jde zřejmě o sochy bojovníků, které jsou charakteristické podivnýma očima. Jejich velikost je také pozoruhodná, dosahují výšky až 2,5 metru.

A jak jsou sochy staré? Podle odhadu vědců mohly být zhotoveny mezi 10. a 8. stoletím před naším letopočtem. Možná jsou tedy ještě „věkovitější“ než nejstarší řecké sochy.

Názory vědců na to, proč byly vytvořeny, se různí. Střežily kolosy hroby zemřelých, nebo takto lidé z nuragské kultury zobrazovali své bohy?

Bohužel, o nuragské kultuře víme málo, žádné písemné záznamy neexistují. Dávní obyvatelé Sardinie nám „odkázali“ jen hroby, svatyně a kamenné věže ve tvaru komolých kuželů – nuragy. Odtud tedy název – nuragská civilizace.

(st)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473503
DnesDnes392
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3918
Tento měsícTento měsíc5133

Partnerské weby

apartman banner