Hrad Tegerfelden byl vystavěn již koncem 11. století. Z první stavební etapy se však do dnešních dnů zachovalo jen velmi málo. Rodina baronů z Tegerfeldenu se poprvé objevuje v dokumentech spolu s Lütoldem I., uvedeným roku 1113. Lütold

vlastnil zboží a práva v okolí svého původního hradu a v dolní části údolí řeky Aare. Ve druhé polovině 12. století se rodu podařil značný společenský vzestup, když byl roku 1167 zvolen opatem říšského kláštera ve Sv. Gallenu Oldřich I. z Tegerfeldenu, a roku 1171 se stal biskupem v Churu. O generaci později získal Konrád II. z Tegerfeldenu titul biskupa v Kostnici.

Zříceninu prodal slavný minesengr

Roku 1254 zemřel Walter III. z Tegerfeldenu, poslední mužský zástupce rodiny. Páni z Tegerfeldenu, kteří se objevili v období pozdního středověku, patřili k nižší šlechtě a zjevně nepocházeli z výše zmíněné rodiny. Jejich hlavní rodové sídlo se nenacházelo na hradě, ale v nedaleké vesnici. Dcera Waltera III. Ita předala vládu nad panstvím svému manželovi Oldřichovi II. z Klingenu. Zdá se, že představitelé rodu z Klingenu již hrad Tegerfelden neobývali. Již roku 1239 založil Oldřich z Klingenu v dolní části údolí řeky Aare městečko Klingnau, městský hrad pak sloužil rodu jako nová rezidence. V roce 1269 prodal slavný minesengr Walter z Klingenu, syn Oldřicha II., společně s městem Klingnau i hrad Tegerfelden (v listinách byl již uveden jako zřícenina) biskupovi Eberhardovi II. z Kostnice. Hrad se kvůli nezájmu nových majitelů a vlivem povětrnostních vlivů stále více rozpadal, takže na počátku 20. století byly nakonec v terénu viditelné jen pozůstatky věže. Pro hradní návrší, s výrazným zbytkem zdi ve tvaru špičáku, se v té době objevilo označení Teufelskanzel (Čertova kazatelna).

Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474507
DnesDnes255
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden848
Tento měsícTento měsíc6137

Partnerské weby

apartman banner