Polská Vělička a její solný důl leží jen 13 km jihovýchodně od Krakova v Karpatském podhůří. Sůl se zde těžila od 13. století a horníci jí od té doby vydolovali z podzemí okolo 26 milionů metrů krychlových. Na devíti podlažích přitom vznikl 300 metrů

hluboký a 200 km dlouhý labyrint chodeb se studněmi a kaplemi, v jehož stěnách šikovní horníci vytesali ze soli kazatelny, oltáře a sochy svatých. Ano, byli to právě věličtí horníci, kteří převážně o přestávkách během směn sahali ke kladivu a sekáči a vytvářeli ze solných stěn skutečná umělecká díla.

Bílé zlato z Věličky po staletí plnilo pokladnice polských králů a bylo jedním ze základních zdrojů jejich bohatství. Důl je stále ještě v provozu a jeho část s uměleckými díly ze soli je přístupná veřejnosti. Podobnou podívanou nenajdete nikde na světě.

Největším a ústředním prostorem dolu je v hloubce 100 metrů vybudovaná Kaple blahoslavené Kingy v obrovském zelenkavě se třpytícím bloku soli. Kaple je 55 metrů dlouhá, 18 metrů široká a 12 metrů vysoká.

Pověst o princezně s prstenem

Podle legendy uherská princezna Kinga, která si brala za muže polského krále Boleslava V. Stydlivého, hodila svůj zásnubní prsten do jednoho transylvánského solného vřídla. Jakmile přijela do Polska, nařídila obyvatelům Věličky vykopat šachtu a díky tomu byla objevena zdejší bohatá ložiska soli. Hned v prvním úlomku soli se našel princeznin zásnubní prsten a sůl se stala zdrojem blahobytu polských králů.

Kaple s úchvatnými reliéfy

V kapli blahoslavené Kingy jsou překrásné reliéfy ze soli na biblické náměty. Je zde zachycen útěk z Egypta, vraždění neviňátek v Betlémě, svatba v Káni Galilejské a kopie Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinci. V kapli jsou dokonce i svícny osázeny krystaly soli.

Léčebné účinky zdejšího slaného vzduchu daly vzniknout i sanatoriu zaměřenému na choroby dýchacích cest. A část vykutaných prostor se využívá jako kino, kavárna či poštovní úřad. Solný důl ve Věličce je prostě jedinečný a úchvatný. Není divu, že toto místo se dostalo na seznam přírodních a kulturních památek UNESCO.

Jiří Glet

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455888
DnesDnes467
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3795
Tento měsícTento měsíc6834

Partnerské weby

apartman banner